Slušaj Radio 021 uživo!
ON AIR:
021 Mobile 021 Twitter Posetite naš Facebook! RSS
Radio 021
Vrele gume
3
Kultura • 08:50 26. 09. 2011. | Srna

Turskoj vraćena statua Herakla

Turski premijer Redžep Tajip Erdogan doneo je iz muzeja u Bostonu u SAD gornju polovinu mermerne statue stare više od 1.800 godina koja predstavlja grčkog boga-heroja Herakla.

Gornji deo drevne statue, poznate pod nazivom "Umorni Herakle", sada će biti spojen sa donjim delom, koji je u postavci u muzeju u Antaliji, na Sredozemnom moru. "Imam divne vesti", rekao je Erdogan novinarima u Ankari nakon što je izneo polovinu statue Herakla iz aviona po povratku iz Njujorka.

On je podsetio da je Ministarstvo kulture i turizma pokušavalo 20 godina da vrati deo statue. Donji deo golog Herakla otkriven je 1980. godine u jugozapadnom turskom gradu Perge, nekoliko godina nakon što je gornji deo iznet iz zemlje. Cela statua teška je oko 200 kilograma.

Gornji deo kupio je 1982. godine Bostonski muzej lepih umetnosti, a kasnije otkupio njujorški trgovac umetninama Lion Levi. Turski arheolozi bili su uvereni da je statua ukradena i izneta iz zemlje. Muzej u Bostonu je to demantovao rekavši da je statua mogla biti pronađena "u bilo koje doba od italijanske Renesanse". U izjavi za list "Tajms" Ketrin Gečel iz muzeja u Bostonu rekla je da je turska strana tek u poslednjih par godina pokazala fotografije i drugi dokazni materijal u vezi sa statuom.

» PODELI OVU VEST SA DRUGIMA
» Komentari (0)
Dodaj komentar
Vaši podaci:
Komentar:
Pročitajte pre slanja komentara:
Komentari koji sadrže vređanje, pretnje, bilo koju vrstu mržnje i diskriminacije, kao i netoleranciju neće biti objavljeni.
Komentari kojima nam skrećete pažnju na propuste neće biti objavljeni. Trudićemo se da grešku ispravimo.
Komentari koji se odnose na uređivačku politiku neće biti objavljeni. Vaša zapažanja ostavite u boksu Pišite uredniku.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti objavljeni.
Molimo Vas da se prilikom pisanja pridržavate pravopisnih pravila.
Molimo vas da se prilikom ostavljanja komentara skoncentrišete na temu.
Broj karaktera je ograničen i više nego dovoljan.
021 zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja istih. Mišljenja iznesena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Novosadskog informativnog portala niti Radija 021.
Anti-spam zaštita
U prazno polje unesite anti-spam kod koji vidite na slici. Ukoliko ne možete da ga pročitate kliknite na sliku da vam se prikaže novi kod.

Najnovije

test

» Poslednja 24 sata

» U poslednjih 48h

» Anketa

Posle pobede Nikolića očekujem da vladajuća koalicija bude:

 
Pozoriste mladih