Besplatne udžbenike hoće i bogati

Za dodelu besplatnih udžbenika prijavljivale su se porodice čija su mesečna primanja i do 145.000 dinara, a među roditeljima koji se zvanično vode kao nezaposleni ili sa niskim primanjima ima i onih koji su fingirali podatke.
Za dodelu besplatnih udžbenika prijavljivale su se porodice čija su mesečna primanja i do 145.000 dinara, a među roditeljima koji se zvanično vode kao nezaposleni ili sa niskim primanjima ima i onih koji su fingirali podatke.

Međutim, niko od direktora škola sa kojima je "Danas" razgovarao nije želeo da komentariše ovakve slučajeve, napominjući da su dobili zadatak da podele svim roditeljima formulare, prikupe dokumentaciju i proslede je Ministarstvu prosvete, ali da ni oni, niti razredne starešine nemaju ovlašćenja da procenjuju da li je onaj ko je konkurisao zaista materijalno ugrožen.

Jedan od sagovornika "Danasa" koji nije želeo da mu se pominje ime kaže da potrebe za ovakvom vrstom pomoći ima, ali da bi sve bilo "čisto" da je država napravila socijalne karte.

"Sigurno je da ima primera da se neko vodi kao nezaposlen na birou, a radi na crno, pa čak i da se oba roditelja vode kao da su bez posla. Ali ako je dostavio potvrdu o nezaposlenosti škola to mora da uvaži. Nije moje da se bavim istragom" rekao je jedan direktor.

Mirko Lazović, direktor OŠ "Milica Pavlović" u Čačku, smatra da postojeći način raspodele besplatnih udžbenika nije najbolji.

"Od 1.300 učenika, koliko ima naša škola, na konkurs za dodelu besplatnih udžbenika se prijavilo oko 300. Svima smo podelili upitnike. Mi smo se potrudili da svima koji su socijalno ugroženi objasnimo šta im je potrebno od dokumentacije, ali se neki i pored toga nisu prijavili. Smatram da je bilo najbolje da centri za socijalni rad naprave socijalnu kartu porodica i da to bude osnov, ne samo za dodelu besplatnih knjiga, već i za pomoć u hrani, ogrevu...", kaže Lazović.

Milan Bajić, direktor OŠ "Josif Pančić" u Beogradu, koja ima oko 1.300 đaka, kaže da se za besplatne udžbenike prijavilo 260, među kojima su porodice sa mesečnim primanjima od 22.000 dinara do čak 145.000.

Bajić kaže da oko 20 učenika od ukupnog broja prijavljenih živi u porodicama koje su prijavile da su im mesečni prihodi preko 100.000 dinara. A među onima koji su konkurisali ima svih kategorija - od samohranih roditelja, nezaposlenih i onih sa niskim primanjima.

Upitan da li svi koji su predali obrasce zaslužuju da dobiju besplatne knjige, Bajić kaže da o tome ne odlučuje škola.

U jednoj od najvećih osmoletki u Srbiji, OŠ "Nikola Tesla" u Vinči, koju pohađa 2.200 učenika, kažu da su obrasce za prijavu ponudili svima, ali da ih je uzelo oko 1.300 roditelja. Od tog broja 630 je predalo dokumentaciju za dodelu besplatnih udžbenika, a najviše ih je u kategorijama nezaposlenih, roditelja sa niskim primanjima i samohranih roditelja.

Direktor te škole Dragoljub Gačić kaže da se ovih dana podaci unose u jedinstvenu bazu i da će uvažiti i naknadne prijave, ako neko od roditelja nije stigao da preda dokumentaciju.

A u OŠ "Stevan Joksimović" u mestu Rogačica kod Bajine Bašte, od 265 učenika, njih 78 je konkurisalo za dodelu besplatnih knjiga. Direktor škole Rade Jezdić navodi da je taj broj očekivan i da je reč o porodicama kojima je ova pomoć zaista potrebna.

"To su porodice uglavnom sa više dece u kojima su roditelji nezaposleni. Ovde se svi dobro poznaju, ja sam svaki dan u neposrednom kontaktu sa decom, znam njihove porodice i siguran sam da je broj prijavljenih realan", kaže Jezdić.

  • 27.03.2015 14:42
    Jao, jao vidi ove ugrozene sa 145.000 mesecno. Ako vam je lose idite gde vam je bolje. Spasite nas.
  • Siroma

    27.03.2015 13:14
    Poenta je da je u Srbiji 90% socijalno ugroženih. Ništa više.
  • ja

    27.03.2015 12:17
    Još jedna laž države
    Ne znam zašto uporno lažete. Nema nikakvih besplatnih udžbenika. U najboljem slučaju koštaće vas 8000. Prvo morate da naručite i platite preko škole pa ća vam kasnije država vratiti jedan deo novca. Tj kad na osnovu dokumenata ustanove kojoj grupi pripadate. A možda i ne ispunjavate uslove a knjige ste već platili. Ponovo prevara države. Ja ću kao i uvek kupiti polovne knjige za oko 3-4 hiljade. Ne nasedam na njihove mahinacije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija