Direktorka bolnice zaposlila sina i uzela službeni stan

Agencija za borbu protiv korupcije pokrenula je postupak protiv direktorke Specijalne bolnice "Gejzer" Dobrice Purenović zato što nije prijavila imovinu i prihode.
Agencija za borbu protiv korupcije pokrenula je postupak protiv direktorke Specijalne bolnice za rehabilitaciju "Gejzer" u Sijarinskoj Banji Dobrice Purenović zato što nije prijavila imovinu i prihode.

Purenović je za direktorku izabrana u martu 2013. godine na osnovu priloženog sertifikata o završenom kursu menadžmenta u zdravstvu koji ne priznaje ni firma koja joj je sertifikat izdala, nekoliko meseci po stupanju na funkciju dobila je stan na korišćenje, a prošle godine zaposlila i svog sina u bolnici koja upravlja banjom u blizini Medveđe, otkriva portal Pištaljka.

Dobrica Purenović je za Pištaljku rekla da je imovinu i prihode prijavila "pre oko nedelju dana" zajedno sa članovima upravnog odbora bolnice kada je "stigao dopis" da to treba da urade. Ona tvrdi da na mestu direktorke "Gejzera" prima mesečnu naknadu od oko 90.000 dinara.

Pre nego što je na konkursu izabrana za direktorku, Purenović je šest meseci bila v.d. direktora. Na tu funkciju postavljena je rešenjem Ministarstva zdravlja od 26. oktobra 2012. koje je potpisala tadašnja ministarka Slavica Đukić-Dejanović i u kojem se navodi da se za v.d. direktora postavlja "dr Dobrica Purenović, diplomirani ekonomista". Kako je Ministarstvo zdravlja zaključilo da je Purenović doktorirala, nije jasno.

Prema statutu Specijalne bolnice "Gejzer", za direktora se može imenovati lice koje ima završeni medicinski fakultet, specijalizaciju i najmanje pet godina radnog staža u oblasti zdravstvene zaštite ili završen pravni ili ekonomski fakultet sa završenom edukacijom iz oblasti zdravstvenog menadžmenta i pet godina staža u zdravstvenoj zaštiti. Dobrica Purenović po izveštaju zdravstvenog inspektora ima diplomu "Megatrend" Fakulteta za menadžment u Zaječaru, gde je upisala treću godinu studija nakon završene više škole i na osnovu toga ima zvanje – diplomirani ekonomista u oblasti agromenadžmenta.

Kako je ranije objavio sajt Kolumnista, u diplomi se za Dobricu Purenović koristi muški rod ("završio je studije", "izdaje mu se ova diploma"...). Purenović je prilikom konkurisanja za poziciju direktorke u bolnici "Gejzer", pored ove diplome, priložila i sertifikat o uspešno završenom kursu menadžmenta u zdravstvu koji je izdala firma Informativno-poslovni centar iz Beograda.

Izbor Dobrice Purenović za direktorku bolnice osporio je jedan od kandidata na konkursu i podneo tužbu protiv bolnice "Gejzer" Osnovnom sudu u Lebanu. Osnovni sud u Lebanu i Apelacioni sud u Nišu odbili su tužbeni zahtev sa obrazloženjem da je odluka o izboru Purenović za direktorku zakonita. Ipak, u odluci Apelacionog suda stoji da je taj sud pribavio potvrdu od firme Informativno-poslovni centar (IPC Beograd), koja je Purenović izdala sertifikat o završenom kursu menadžmenta u zdravstvu, da oni "ne organizuju nastavu ili edukaciju iz oblasti zdravstvenog mendžmenta".

Iz firme "IPC Beograd" su u drugom izjašnjenju naveli da IPC nije obrazovna ustanova "pa samim tim ne organizuje nastavu ni specijalizovane edukacije iz oblasti menadžmenta koje su jedan od uslova za obavljanje rukovodećih funkcija". U tom dopisu koji je potpisao direktor "IPC Beograd" Zoran Kovačević navedeno je da ta firma zapravo organizuje "savetovanja" o poslovanju javnih službi i javnih preduzeća i da ona "traju u proseku do tri dana".

"Sertifikat koji IPC daje učesnicima je samo dokaz prisustva na savetovanju na kome su obrađene određene teme iz menadžmenta bez provere znanja", navodi Kovačević u dopisu. Purenović je u telefonskom razgovoru navela da ne razume kako je moguće da iz firme "IPC Beograd" tvrde da ne organizuju seminare o zdravstvenom menadžmentu. Ona je, kako tvrdi, pomenuti sertifikat dobila 2007. godine nakon "iscrpnog seminara na Paliću" koji je trajao "pet ili sedam dana".

U bolnici "Gejzer" su uvažili ovaj sertifikat dobijen na Paliću, a u jednoglasnoj odluci upravnog odbora te ustanove stoji da je Dobrica Purenović predložena za tu funkciju "imajući u vidu njene stručne, radne, organizatorske, moralne, ljudske i druge kvalitete koji su došli do izražaja u prethodnom periodu".

Republički zdravstveni inspektor je u avgustu 2014. godine sproveo nadzor u Specijalnoj bolnici "Gejzer". U izveštaju inspektora, između ostalog, stoji da je četiri meseca nakon stupanja na funkciju, Dobrica Purenović dobila stan na korišćenje, a na osnovu odluke Stambene komisije "zbog toga što nema rešeno stambeno pitanje, a radi službenih potreba dok se nalazi na poslovima sa posebnim ovlašćenjima i odgovornostima". U istom izveštaju je navedeno i da je direktorka u julu 2014. godine zaposlila svog sina na poziciji menadžera na terenu i javne nabavke u bolnici "Gejzer".

Na pitanje da li je svesna da se zapošljavanjem sina našla u sukobu interesa, Dobrica Purenović odgovara da ona ne doživljava zapošljavanje bliskih srodnika kao sukob interesa jer je Sijarinska Banja veoma malo mesto.

"Bolnica koju vodim je u neku ruku porodična firma. Nekada i više članova iste porodice radi u bolnici", kaže ona. Purenović dodaje da je zapošljavanje u bolnici dozvoljeno, zbog povećanog obima posla, samo u obimu od deset odsto od ukupnog broja zaposlenih. U tom slučaju, navodi ona, nije potrebno tražiti saglasnost ministarstva. Njen sin je, na taj način, zaposlen po ugovoru na određeno vreme.

U izveštaju zdravstvenog inspektora navedeno je i da je direktorka "bez konkursa i ne poštujući Uredbu Vlade RS" primila u radni odnos pravnika koji je zbog zloupotrebe položaja dobio otkaz u filijali Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje u Leskovcu. U personalnom dosijeu tog pravnika, dodaje se u izveštaju, postoje neoverene kopije diploma.

Jedan od članova Upravnog odbora bolnice "Gejzer" Siniša Stanković razrešen je 2014. godine zbog sukoba interesa, a po rešenju Agencije za borbu protiv korupcije, navodi takođe zdravstveni inspektor u izveštaju. Na pitanje šta je urađeno povodom pomenutog izveštaja zdravstvenog inspektora o bolnici "Gejzer", iz Ministarstva zdravlja nisu dali odgovor.

Iz bolnice "Gejzer" nisu dostavili Pištaljci ugovor sa direktorkinim sinom, kao ni odluku stambene komisije o dodeli stana.

Dobrica Purenović u bolnici "Gejzer" radi dvadeset godina i pre nego što je postavljena za direktorku bila je načelnik finansijske službe. Na lokalnim izborima u Medveđi bila je na listi Grupe građana "Slobodan Drašković" koja je deo vladajuće koalicije u toj opštini.

  • Snezana

    04.02.2015 20:15
    Luda kuća
    Bivša ministarka je imenovala, sud odbacio tužbene zahteve jednog kandidata a sadašnji ministar ne zna ništa o ovome jer izveštaj zdravstvenog inspektora neko krije u minidtarstvu.
  • ns

    01.02.2015 20:39
    apelacioni sud
    Osnovni sud i apelacioni sud su utvrdili da je resenje zakonito???
  • ns

    01.02.2015 14:08
    Hahaha doktorka pogledajte samo tu blentavu sliku, ja bih joj dao vile i balu sena umesto direktorske fotelje!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Možda uopšte ne bude bagremovog meda

Naglo zahlađenje i veoma niske temperature nepovoljno su se odrazile na pčelarstvo, a od prve bagremove paše praktično neće biti nikakvog prinosa meda.

Brnabić saopštila: Svi izbori 2. juna

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je donela odluku da se prihvati zahtev stranaka opozicije da svi lokalni izbori budu održani zajedno sa beogradskim, 2. juna.