Domovima zdravlja preti blokada zbog duga zubarima

Računi 150 domova zdravlja u Srbiji uskoro bi mogli biti blokirani zbog masovnih tužbi stomatologa koji od države traže svojih pet miliona evra.
Računi 150 domova zdravlja u Srbiji uskoro bi mogli biti blokirani zbog masovnih tužbi stomatologa koji od države traže svojih pet miliona evra.

Ustavni sud Srbije još 2012. godine proglasio je neustavnim pravilnik za obračun i isplatu zarada stomatolozima u Doma zdravlja "Novi Sad", koji je napravljen na osnovu pravne instrukcije Ministarstva zdravlja u maju 2006. godine.

Neustavni novosadski pravilnik je samo jedan od mnogih takvih pravilnika koje su usvojili domovi zdravlja širom Srbije. Po njima, stotinama "neugovorenih" stomatologa, sestara i tehničara u državnim ustanovama nezakonito je umanjena plata jer su isključeni iz ugovorene mreže Republičkog fonda za zdravsteno osiguranje.

"Ovaj problem se odnosi na svih 150 domova zdravlja u Srbiji i samo je pitanje kada će biti još masovnije aktiviran. Domovi zdravlja su donosili pravilnike na osnovu nestručnog uputstva Ministarstva zdravlja. Odluka Ustavnog suda sada važi za sve stomatologe, sestre i tehničare iz državnog sektora, koji su oštećeni za umanjenu platu, odnosno razliku koja im je nezakonito odbijana od plata u periodu važenja neustavnih pravilnika", kaže izvor "Blica".

Zbog sudskih taksa i sporova koje vode sa stomatolozima i tehničarima Dom zdravlja "Gornji Milanovac" je već 20 dana u blokadi, a istu sudbinu očekuje i ustanove u Nišu, Leskovcu, Čačku... "Samo prošle godine smo za sudske takse i advokate potrošili četiri miliona dinara. Nemamo više novac i u blokadi smo 900.000 dinara. Mesečno moramo da obezbedimo za tri stomatologa i sedam sestara 747.000 dinara. I to im sada isplaćujemo zaradu za jul. Obratili smo se opštini za pomoć, pa ćemo videti", kaže dr Dragica Topalović, direktorka Doma zdravlja "Gornji Milanovac".

U Ministarstvu zdravlja kažu da su zatekli ovaj problem, ali da intenzivno rade na pronalaženju rešenja. Pomoć su potražili i od Ministarstva finansija.

Od 2006. godine građani Srbije više nisu imali pravo na besplatnu stomatološku zaštitu. Tog trenutka i stomatolozi su morali da zarađuju za svoje plate. Samo određena kategorija stanovništva mogla je besplatno da se leči i to deca do 18 godina, trudnice i porodilje, a od pre godinu dana i studenti do 26. godine i žrtve nasilja u porodici.

  • Salamander

    22.10.2014 16:16
    Davno beše 1990
    Osnivanje komore. Reči osnivača prve komore: "Stomatologiju privatizovati, ali tako da novac prati pacijenta, tako da se deo refundira i stomatolozima i pacijentima po kvoti koja se odredi kao osnovno osiguranje, a sve što spada u domen van paketa, da se samo doplati".
    Ta šema nije zaživela, jer su se nesposobni, lenjivci i političari uplašili ( kao uostalom i svuda u privredi !) da će zaraditi vredni i sposobni.
    Evo, sada dolazi đavo po svoje.
    A šta ćemo mi uraditi? Samo štrajkovati?
  • templar

    22.10.2014 10:43
    blokada
    I u domu zdravlja u Ćupriji je još i gore. Tamo je minus doma zdravlja oko 360 miliona dinara od čega 300 miliona su dugovanja za neisplaćene zarade ne samo stomatolozima nego i apotekarima,sestrama u dužurnoj službi, opštoj službi, dečijem i td. Apotekarima plate kasne 7 mewseci, opštoj službi i dečijem opdeljenju 2 meseca, stomatolozima od 7 meseci do 19 meseci! A u međuvremenu direktorka i njeni poverljivi saradnici primaju pune plate, redovno i dodatke od 15-30% na platu za dobar rad?
  • Obi Van

    22.10.2014 10:36
    Skandal
    Ovo je neviđeno kršenje zakona od strane same države. Sve je počelo još 2006. godine, mora se naći odgovoran. Lekari opravdano tuže Domove Zdravlja jer su imali znatno manje plate od ostalih lekara u istoj firmi, što ustavom nije dozvoljeno. A još i zarađuju sami za plate, a novac nestaje na volšebne načine. U nekim domovima zdravlja su im uzimali procente za spremačice (koje već imaju platu), za popravke i slično. A posle 2012. postoje razne nepravilnosti. Mnogi gradovi su na tržištu ostavili restlove koji nisu trebali fondu, i takva struktura zaposlenih nije u stanju da zaradi platu. A direktor mora da pozitivno planira, po zakonu? Ljudi su sistemski onemogućeni da rade, nemaju uslove, nema kadra i nema materijala. Sad im kasne plate, nekom par meseci nekom 6-7 meseci. I to će se morati platiti. Opet od poreskih obveznika. Sramota. A svi smo ostavljeni bez stomatološke zaštite, iako redovno plaćamo zdravstveno?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Zašto je sve manje vrabaca u Srbiji?

Populacija vrabaca u Evropi, ali i Srbiji se smanjuje, mada kod nas to smanjenje još nije alarmantno, rekla je predstavnica Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Nataša Jančić.