Hleba od 500 grama sve manje po prodavnicama

Pojedini trgovinski lanci ne poštuju vladinu uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba, pa je na policama sve više hleba manje gramaže, pokazalo je istraživanje koje je sprovela nevladina organizacija "Zaštita potrošača".
Pojedini trgovinski lanci ne poštuju vladinu uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba, pa je na policama sve više hleba manje gramaže, pokazalo je istraživanje koje je sprovela nevladina organizacija "Zaštita potrošača".

Istraživanje je sprovedeno u saradnji sa studentima Ekonomskog fakulteta u Beogradu, smera Trgovinski marketing i menadžment prodaje, a zaključci su doneti na osnovu obilaska 60 prodavnica. U pojedinim trgovinskim lancima uopšte nema belog hleba težine 500 grama od brašna tipa 500, iako je uredbom Vlade Srbije propisano da od ukupne količine hleba koji trgovci nabavljaju 40 odsto mora biti baš ta vrsta hleba.

Uredbom je takođe propisano da od celokupne proizvodnje hleba najmanje 40 odsto mora biti hleb od brašna tipa 500, težine vekne od 500 grama, pa pekarska industrija mora da proizvodi beli hleb u toj količini, bez obzira na to da li može da ga proda ili ne.

Trgovci tvrde da je došlo do značajnih promena u strukturi tražnje hleba u odnosu na 2010. godinu kad je uredba o obaveznoj proizvodnji i prodaji hleba prvi put donesena, pa potrošači sve više traže i različite vrste hleba kako po kvalitetu, tako i po gramaži. Između ostalog, povećava se i broj potrošača kojima je standardna vekna hleba od 500 grama prevelika, navode trgovci i dodaju da se trude da udovolje željama kupaca.

"Ako se ništa ne promeni u ovim odnosima na tržištu, baš oni koju treba da budu zaštićeni, sami potrošači zbog kojih je bela vekna i propisana uredbom, imaće najviše štete, jer će uskoro morati da se odlučuju za druge i skuplje vrste hleba", navode u NVO "Zaštita potrošača". Oni smatraju da država može kroz novi zakon o inspekcijskim službama da postigne da se Uredba više poštuje i da svi u lancu od proizvođača do maloprodajnih objekata rade u korist socijalno ugroženih kategorija.

Istraživanje je sprovedeno 20. i 21 jula. Posećeno je 20 Delezovih objekata, 18 Konzumovih (tri Idee Super, tri Rode, 12 Idea), 10 Amana, šest Aroma i šest malih samostalnih trgovinskih radnji.

  • zar je važno

    31.07.2015 15:18
    Aman!
    Ko ovde vrši kontrolu kvaliteta prehrambenih proizvoda?!
    Koja vrsta brašna se koristi kao belo i koja količina aditiva je dozvoljena na 100g brašna?!
    Jedno su uredbe i propisi u ovoj Stradiji, a drugo je stvarnost...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Zašto je sve manje vrabaca u Srbiji?

Populacija vrabaca u Evropi, ali i Srbiji se smanjuje, mada kod nas to smanjenje još nije alarmantno, rekla je predstavnica Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Nataša Jančić.