Ispituje se spajanje Lafarža i Holcima

Komisija za zaštitu konkurencije (KZK) Srbije objavila je danas da ispituje da li koncentracija koja će nastati spajanjem Lafarža i Holcima narušiti konkurenciju na tržištu, na kojem obe cemetare posluju.
Komisija za zaštitu konkurencije (KZK) Srbije objavila je danas da ispituje da li koncentracija koja će nastati spajanjem Lafarža i Holcima narušiti konkurenciju na tržištu, na kojem obe cemetare posluju.

Kako se navodi na sajtu te komisije (kzk.org.rs), to ispitivanje koncentracije je pokrenuto po službenoj dužnosti jer su dve velike svetske cementare francuski Lafarž i švajcarski Holcim prisutne u Srbiji preko svojih kontrolisanih društava.

Precizira se da je Holcim vlasnik četiri, a Lafarž dva zavisna društva koja su registrovana i aktivna u Srbiji. Ta dva društva su na srpskom nacionalnom tržištu prisutna u proizvodnji sivog cementa, proizvodnji agregata - šljunka, drobljenog kamena i peska i proizvodnji betona.

Holcim je 2002. kupio cementaru u Novom Popovcu kod Paraćina, a Lafarž iste godine Beočinsku fabriku cementa.

Švajcarski Holcim i francuski Lafarž najavili su spajanje u aprilu, a uslove spajanja ispituju regulatorni organi u 15 država i Evropska komisija.

Cementare su u julu objavile da moraju da prodaju imovinu u vrednosti oko pet milijardi evra, da bi dobile saglasnost regulatornih organa za spajanje kojim bi nastala najveća svetska firma za proizvodnju cementa s godišnjim prometom od oko 44 milijardi dolara.

Kompanije su tada objavile i da traže zainteresovane za kupovinu svoje imovine u raznim zemljama, medu kojima i u Francuskoj, Nemačkoj, Austriji, Mađarskoj, Srbiji, Velikoj Britaniji i Brazilu.

Ukoliko bude odobrena transakcija će se obaviti razmenom akcija, pri čemu će se jedna akcija Holcima menjati za jednu akciju Lafarza.

  • misa avokado

    02.09.2014 20:45
    -
    Ova naizgled banalna vest može da ima ogroman uticaj na mikroekonomske aspekte okoline Novog Sada. Lafarge BFC je dobar i veliki poslodavac i proizvođač i lako se može desiti da se fabrika proda nekom ko neće davati takve uslovi i otpuštati radnike, a nije teško zamisliti stečaj fabrike s obzirom na česte primere u ovoj zemlji. Nažalost, trenutno realnije zvuči da Lafarge-Holcim proda Beočin nego Paraćin, jer u Pečuju postoji druga cementara ovog koncerna koja može da pokriva Panoniju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija