Javne nabavke usporavaju lečenje

Nadležni tvrde da na tržištu ima svih lekova i u apotekama i u zdravstvenim ustanovama. Međutim, za predstavnike farmaceutske industrije, veliki kamen spoticanja jeste cena po kojoj se nabavljaju lekovi, a za direktore kliničkih centara u Srbiji to su javne nabavke.

Nadležni tvrde da na tržištu ima svih lekova i u apotekama i u zdravstvenim ustanovama. Međutim, za predstavnike farmaceutske industrije, veliki kamen spoticanja jeste cena po kojoj se nabavljaju lekovi, a za direktore kliničkih centara u Srbiji to su javne nabavke.

Još se pamte dani kada su rođaci pacijentima u bolnicu nosili voće, slatkiše, ali i neophodne lekove, špriceve i kanile. Danas je, kažu, slika drugačija, ali ankete među pacijentima pokazuju da se još uvek po neki lek kupi privatno, ili mora da se plati skener.

"Pravljen je disbalans, probali smo da sačuvamo skupe lekove, a da pacijenti kupuju kanile...nažalost, bitniji je citostatik", kaže direktor Kliničkog centra Niš Zoran Radovanović. Ipak, upozoravaju direktori, zbog Zakona o javnim nabavkama, nije nemoguće da se rafovi sa lekovima isprazne. Traže da se odredbe zakona koje regulišu tu oblast što pre promene.

"Za postupak nabavke najmanje je potrebno dva meseca, nije važno da li imate novac, bolest ne može da čeka pa zato radimo hitne nabavke", kaže Miljko Ristić, direktor KC Srbije. "Bez obzira što je Vlada donela odluku da se kurs obračunava iz oktobra 2014. to nije tako", ističe Bojan Trkulja iz Udruženje proizvođača inovativnih lekova "Inovia".

U Ministarstvu zdravlja slažu se da je neophodno izmeniti Zakon o javnim nabavkama koji je često kamen spoticanja u efikasnom snabdevanju lekovima i ostalim medikamentima, ali i medicinskom opremom. "Ono što mogu da obećam jeste da smo obezbedili sve lekove, da neće biti nestašice za bilo koju bolest", ističe državni sekretar Ministarstva zdravlja Berislav Vekić.

Nadležni su ovih dana dobili još jedan predlog. Farmaceutska komora Srbije zatražila je da se u maloprodaji formira jedinstvena cena za iste vrste lekova. Apoteke se tako ne bi razlikovale po cenama, već bi ih pacijent birao prema nivou i kvalitetu usluge koju farmaceut pruža.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Zašto je sve manje vrabaca u Srbiji?

Populacija vrabaca u Evropi, ali i Srbiji se smanjuje, mada kod nas to smanjenje još nije alarmantno, rekla je predstavnica Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Nataša Jančić.