Javne nabavke za pisce i glumce

Predstavnici velikog broja pozorišta i drugih ustanova kulture pokrenuli su inicijativu za izuzimanje njihovih programskih aktivnosti iz primene Zakona o javnim nabavkama, koji stupa na snagu 1. aprila.

Predstavnici velikog broja pozorišta i drugih ustanova kulture pokrenuli su inicijativu za izuzimanje njihovih programskih aktivnosti iz primene Zakona o javnim nabavkama, koji stupa na snagu 1. aprila.

Direktorka JDP-a Tamara Vučković rekla je da je inicijativa potekla od nekoliko pozorišta, a brzo su se priključila gotovo sva ostala, kao i druge ustanove kulture, među kojima Narodna biblioteka Srbije. "Pored neredovnog finansiranja sa kojim smo suočeni godinama, problem su i zakoni koji ne prate praksu u pozorištu ili nisu međusobno usklađeni. To već dovodi u pitanje samo funkcionisanje pozorišta", upozorila je ona.

Upravnik Srpskog narodnog pozorišta Aleksandar Milosavljević naglasio je da je primena Zakona o javnim nabavkama suprotna načinu funkcionisanja pozorišta bilo gde u svetu. "Često ulazimo u novu sezonu bez prave projekcije koja ćemo sredstva imati. Uplate od osnivača kasne, tako da ne možemo precizno da planiramo nabavke. Pored toga, reditelj ne može unapred da zna koje će elemente uneti u predstavu, kao što pisac ne bi mogao da se obaveže da napiše knjigu od tačno 300 stranica, sa preciznim brojem znakova interpunkcije, a da to ima karakter umetničkog dela", rekao je on.

Proces nagodbe - ko će jeftinije dati svoj tekst

Naglasio je da je sistem pregovaranja po odredbama Zakona o javnim nabavkama nespojiv sa izborom autora, jer ako neko pozorište hoće da igra "Hamleta", onda ima ideju koju poetiku traži u okviru svoje repertoarske politike i koji reditelj to može da sprovede. Na konferenciji je pomenuta i moguća apsurdna situacija - ako pozorište hoće da igra dramu akademika Ljubomira Simovića, da li treba da raspiše tender pa da još dva-tri pisca napišu komade slične tematike, kako bi tenderska komisija ušla u proces nagodbe ko će jeftinije dati svoj tekst.

Milosavljević je ukazao da, čak i da se to prihvati, ovaj "nakaradni zakon" zahteva dodatnu administraciju, a pozorišta ne mogu da zaposle čak ni mlade glumce, koji igraju po ugovoru.

  • Biljana

    30.03.2013 12:31
    Svašta"
    A po kom to zakonu upravnici reditelji, na primer, uzimaju platu i honorar za režiju izbor muzike i scenografiju u pozorištu u kome su direktori, potpisujući ugovore sami sa sobom! I to visina honorara je koliko sami odrede.....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija