Kinezi iz Srbije beže u Južnu Ameriku

Od gužve, redova, cenkanja i svađe kupaca oko poslednjeg komada nekog artikla u kineskom tržnom centru u Bloku 70, na Novom Beogradu, ostalo je samo sećanje.
Od gužve, redova, cenkanja i svađe kupaca oko poslednjeg komada nekog artikla u kineskom tržnom centru u Bloku 70, na Novom Beogradu, ostalo je samo sećanje.

U nekadašnjoj Meki jeftine kupovine mušterije se mogu izbrojati na prste, a mnogi trgovci stavljaju katanac na svoje radnje i sele se tamo gde posao bolje ide – u Južnu Ameriku.

Kineski trgovci u svom tržnom centru uveliko su izbacili zimski program, rafovi su šareni i puni ali kupaca nema. Polovina radnji, kako kažu trgovci, posluju sa gubitkom, oko 30 odsto njih je na nuli, a svega 20 odsto je u plusu.

"Sve do pre godinu-dve bilo je znatno više posla. Roba nam je stizala i po dva, tri puta mesečno, a sada kontingent proizvoda ne možemo da prodamo i po nekoliko meseci. Ostali su samo kupci koji pazare robu na veliko", kaže za "Novosti" prodavačica u jednom od butika.

Trgovci u Bloku 70 kažu i da sve više Kineza pakuje kofere i odlazi iz Srbije. "Mnogi se sele u države Južne Amerike, naročito Brazil i Argentinu, jer platežna moć njihovih stanovnika raste sve više, a i to su mnogo veća tržišta od srpskog", rekao je prodavac Dragan Đorđević. "Oni koji i dalje žele da prodaju robu na malo, iznajmljuju prostor bliže centru grada, a mnogi iz novog dela tržnog centra sele svoje radnje u stari, jer su tamo lokali dosta jeftiniji.

Poreska uprava sprovela je ove godine u 92 kineska prodajna objekta vanrednu kontrolu i utvrdila da više od polovine radnji ne izdaje fiskalne račune. Od tada su finansijske kontrole svakodnevne, pa trgovci imaju malo prostora za mahinacije.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija