Kućni zatvor štedi državnu kasu

Za prvih šest meseci ove godine u Srbiji je izrečeno oko 2.100 kazni kućnog zatvora uz meru elektronskog nadzora.  Na taj način se dnevno po osuđeniku uštedi između 1.000 i 1.500 dinara na ime troškova smeštaja, hrane, obezbeđenja.

Za prvih šest meseci ove godine u Srbiji je izrečeno oko 2.100 kazni kućnog zatvora uz meru elektronskog nadzora.

Ono što je interesantno je činjenica da je za celu prošlu godinu doneto skoro duplo manje takvih sudskih odluka. Za isti period ove godine, doneto je i 256 rešenja o kućnom pritvoru.

Funkcionisanje sistema elektronskog nadzora nad osobama kojima sud odredi kućni zatvor, odnosno kućni pritvor, počelo je 2010. godine kad je 5. januara stavljena prva elektronska nanogvica. Ovakva kazna izriče se samo za lakša krivična dela, koja se kažnjavaju do godinu dana zatvora. Prema procenama, na taj način se dnevno po osuđeniku uštedi između 1.000 i 1.500 dinara na ime troškova smeštaja, hrane, obezbeđenja. U ovom slučaju smanjuje se i preopterećenost zatvorskih kapaciteta.

Prema rečima advokata Nebojše Milosavljevića, elektronska nanogvica je dobra stvar, koja je zaživela u našoj sudskoj praksi. Naročito je, kako ističe, kod blažih krivičnih dela, kao što su, primera radi, ona vezana za saobraćaj.

- Elektronski nadzor se uglavnom primenjuje kod osoba koje ranije nisu bileosuđivane i koje su priznale izvršenje krivičnog dela, a posledice su takve da se i bez određivanja kazne zatvora može ispuniti svrha kažnjavanja - objašnjava advokat Milosavljević. - Ovakav način izvršenja kazne odavno je poznat u zemljama u okruženju i veoma je celishodan jer su naši zatvori prebukirani, što je sve skupo za državu i društvo.

Sistem elektronskih nanogvica sa odašiljačima, Srbija je dobila pre pet godina kao donaciju Evropske unije. Prednosti ove kazne, kako ukazuju stručnjaci, jesu što je osuđeni sa porodicom umesto sa ostalim osuđenicima koji bi mogli loše da utiču na njega.

Prema Milosavljevićevim rečima, postavlja se pitanje da li električna nanogvica može da egzistira i kod težih krivičnih dela, gde su predviđene strože kazne. - To je pitanje za kriminologe, penologe, teoretičare prava - ističe naš sagovornik. - Njihovo mišljenje je potrebno jer nisu sve kazne za zatvor. Može se i u kućnim uslovima izvršiti kažnjavanje i imati uvid u ponašanje osuđenika. Onome ko prekrši meru izriče se bezuslovna kazna zatvora i taj gubi privilegiju da kaznu služi kod kuće.

Oni koji izdržavaju kaznu kućnog zatvora mogu da se školuju, da izlaze na ispite, da se odazivaju na pozive državnih organa, idu na redovne lekarske preglede ili na bolničko lečenje. Za dobijanje takvog prava, moraju da podnesu molbu Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.

Među prvima koji je u Srbiji priznao krivicu u zamenu za godinu dana kućnog zatvora i kojem je stavljena elektronska nanogvica je Nikola Dimitrijević. Njega je tužilaštvo teretilo da je Darku Šariću omogućio da preuzme većinsko vlasništvo nad firmom "Mitrosrem".

Odlukom beogradskog Trećeg osnovnog suda, petoro okrivljenih za prikrivanje Marka Milićeva, nakon saobraćajne nesreće u kojoj je nastradao Luka Jovanović, osuđeno je na kazne kućnog zatvora od četiri do 10 meseci za koje su se nagodili sa tužilaštvom uz priznanje krivice.

  • xyz

    03.08.2015 12:44
    nek nam je Bog upomoć
    Ne može čovek više da napravi sitan kriminal da prezimi u zatvoru do proleća...da se greje i redovno obeduje...pih...stvarno se više ne isplati...
    Bez šale,znam čoveka koji je svake godine u jesen razbijao izlog na prodavnici i bajagi nešto ukrao, samo da ga uhvate i prezimi u zatvoru o trošku države
  • gorki

    03.08.2015 07:49
    ja bih u kućni pritvor, ali da mi date 7 miliona evra kao ceci, ženi umlaćenog arkanoida. naravno, molim da mi se onogući odlazak na posao, zimovanje i letovanje.
    a ovi što pobiše ljude u helikopteru, hoće li i oni u kućni pritvor ili ćemo ih povešati? vučiću?
  • Inspektor Visekruna

    03.08.2015 07:38
    Spisak
    Objaviti i spisak krivicnih dela za koje sledi kucni pritvor, ljudi ce se lakse odluciti za kradju, a i kriza je.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija