Muškarci sve češće žrtve trgovine ljudima

U Srbiji je prošle godine identifikovano 125 žrtava trgovine ljudima, od čega su 90 odsto bili muškarci, rekla je danas Dobrila Pejin iz Novosadskog humanitarnog centra, upozorivši da su trafiking i prostitucija u veoma bliskoj vezi.
U Srbiji je prošle godine identifikovano 125 žrtava trgovine ljudima, od čega su 90 odsto bili muškarci, rekla je danas Dobrila Pejin iz Novosadskog humanitarnog centra, upozorivši da su trafiking i prostitucija u veoma bliskoj vezi.

"Nema podataka koliko se broj žrtava trgovine ljudima povećava godišnje, ali za prošlu godinu je karakteristično to što smo prvi put imali mnogo više žrtava muškaraca nego žena. Oko 90 žrtva su bili muškarci", rekla je Pejin Tanjugu povodom konferencije o trgovini ljudima "Sloboda nema cenu" koja se održava u Domu omladine.

Objašnjava da je sada veći akcenat stavljen na indentifikaciju žrtava radne nego na seksualne eksploatacije što je do sada uglavnom bila tema kada je u pitanju trgovina ljudima. Pejin kaže da je i dalje većina žrtava maloletna, te da se trafikuju devojčice od 12 do 16 godina koje tada prvi put ulaze u lanac trgovine ljudima.

Prema njenim rečima, potencijalne žrtve trafikinga su uglavnom deca koja nisu uključena ili su izašla iz sistema obrazovanja, koja žive i rade na ulici. Ona je navela i da su trafiking i prostitucija dva fenomena u jako bliskoj vezi, pogotovo što je seksualna eksploatacija vrsta trgovine ljudima. "Međutim za razliku od trafikinga o prostituciji u državi ne postoje neki zvanični podaci i statistika. Kod nas je prostitucija i dalje prekršaj", rekla je Pejin.

Navodeći da se sada mogu kazniti devojke koje se bave prostitucijom i oni koji posreduju, ona je podsetila da se kod nas ne kažnjava kupovina seksualnih usluga. Na konferenciji je predstavljen švedski, odnosno, nordijski model zakonskog regulisanja prostitucije, a Pejin je objasnila da se na osnovu njega ne kažnjavaju devojke koje se bave prostitucijom nego kupci usluga.

"Na taj način država pokušava da reguliše problem prostitucije i ujedno trgovine ljudima", rekla je Pejin i dodala da je takav model prvi put uspeo u Švedskoj, a zatim i u Norveškoj i Islandu, a da Francuska razmatra da ga usvoji.

Koordinator Evanđeoskog udruženja studenata iz Novog Sada Marko Stupar kaže da su te dve organizacije pre dve godine oformile volontersku grupa koja se zove Sloboda nema cenu, a čiji je cilj podizanje svesti o problemu trgovine ljudima. Švedski model zakonskog regulisanja prostitucije predstavila je osnivačica i koordinatorka internacionalnog omladinskog pokreta "Freethem" iz Švedske.
  • 25.05.2015 18:52
    Na žalost.
    Vrlo dobro se zna zašto se povećao broj žrtava trgovine ljudima i baš muškaraca. Pa kome trebaju muškarci za prostituciju, valjda se zna? Otkad je povećana populacija homosexualaca, tako se povećao i broj žrtava trgovine ljudima i muške prostitucije. A najgore da sve više žrtava ima i kod maloletnika.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija