Na lečenje u inostranstvo ide 109 pacijenata

Za poslednja četiri meseca, Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje podneta su ukupno 154 zahteva za lečenje u inostranstvu, a odobreno je 109.
Za poslednja četiri meseca, Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, koji ove godine na raspolaganju ima 550 miliona dinara za upućivanje u strane klinike pacijenata kojima lekari ovde ne mogu da pomognu, podneta su ukupno 154 zahteva za lečenje u inostranstvu, a odobreno je 109.

To su pacijenti kod kojih su iscrpljene sve mogućnosti lečenja u Srbiji, a kod kojih, prema procenama lekara i stručnih komisija, postoji šansa da se savremenijim metodama terapije, ili postupcima koji se kod nas uopšte ne primenjuju, postigne ako ne potpuno izlečenje, onda bar značajno usporavanje toka bolesti.

"Među ukupno 109 odobrenih, 56 su zahtevi osiguranika do 18 godina, koji su upućeni na lečenje u strane centre, a samo su u Italiju zbog pripreme za transplataciju jetre ili kontrole posle presađivanja ovog organa upućena 23 pacijenta", kažu u RFZO za "Novosti".

Transplantacija jetre u Italiji košta oko 120.000 evra, a toliko naše osiguranje plaća i transplantaciju koštane srži u referentnom centru u Italiji gde su u poslednja četiri meseca upućena tri pacijenta mlađa od 18 godina.

Šansu da se leče u stranim centrima, ipak, ne dobijaju svi, nego je pravilnikom RFZO precizno definisano za koje bolesti i stanja se upućuje u inostranstvo. Tako se već godinama najviše novca iz zdravstvene kase za lečenje u inostranstvu troši na neurohirurške intervencije koje se ovde ne izvode. Reč je o tretmanima gama i sajber nožem, koje RFZO u Turskoj plaća 6.000, odnosno 7.000 evra za tzv. sajber nož, na koje je lane upućeno ukupno 158 pacijenata. Ta praksa bi uskoro trebalo da se promeni, jer je Srbija, napokon, nabavila gama nož koji se sad instalira u Kliničkom centru Srbije i kojim bi 23. avgusta trebalo da bude urađena prva intervencija.

"Od ukupno 53 pacijenta starija od 18 godina, čiji su zahtevi za lečenje u inostranstvu odobreni, njih 40 je zbog tumora na mozgu u poslednja četiri meseca upućeno u Tursku na radiohirurgiju, odnosno na gama nož", kažu u RFZO.

O trošku zdravstvenog osiguranja, pacijenti iz Srbije idu na lečenje i u Englesku, gde je jedan punoletan osiguranik upućen zbog aneurizme renalne arterije. U Nemačku je jedan pacijent upućen zbog operacije jednjaka, u Švajcarsku jedan zbog operacije kičme, a dva pacijenta na kardiohirurgiju zbog urođene srčane mane.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Zašto je sve manje vrabaca u Srbiji?

Populacija vrabaca u Evropi, ali i Srbiji se smanjuje, mada kod nas to smanjenje još nije alarmantno, rekla je predstavnica Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Nataša Jančić.