Niko ne zna koje sudije su u strankama

Uprkos zakonskoj zabrani sudijama i tužiocima da budu članovi političkih partija, ne postoji način na koji bi se proverilo da li je neko od ovih državnih funkcionera u isto vreme i član neke partije.
Uprkos zakonskoj zabrani sudijama i tužiocima da budu članovi političkih partija, ne postoji način na koji bi se proverilo da li je neko od ovih državnih funkcionera u isto vreme i član neke partije.

Oko 650 sudija i tužilaca koji nisu prošli reizbor za nosioce pravosudnih funkcija u prvom krugu reformi, tokom 2010. učlanilo se u Srpsku naprednu stranku, tvrdio je tadašnji funkcioner SNS Vladimir Cvijan. Tokom prošle godine na funkcije je vraćeno 500 sudija, od 877 neizabranih koji su uložili prigovore. Postavlja se pitanje da li su se sudije odrekle članstva u stranci, ili su u sukobu sa zakonom i Ustavom. Sagovornici "Danasa" tvrde da je to nemoguće proveriti, ali i sumnjaju u Cvijanovu izjavu o broju sudija koji su se učlanili u naprednjake.

Ustav Srbije jasno kaže da sudije Ustavnog suda, sudije, javni tužioci, zaštitnik građana, pripadnici policije i vojske ne mogu biti članovi političkih stranaka, međutim, ne postoji način na koji bi se proverilo da li je neko od državnih funkcionera koji su na navedenim funkcijama u isto vreme i član neke partije.

Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević kaže da je Vladimir Cvijan pre skoro četiri godine dao "neopreznu" izjavu koja je pompezno plasirana u medijima, i dodaje da je sigurna da se toliki broj sudija i tužilaca nije učlanio u SNS.

"Iako nisu reizabrani, sudijama i tužiocima ne prestaje funkcija. Samim učlanjenjem u neku stranku kršili bi Ustav i oni to vrlo dobro znaju. Sigurna sam da njih 650 nije postalo politički aktivno. Znam samo za njih trojicu, od kojih dvojica u međuvremenu više nisu članovi stranke, a za trećeg nisam sigurna", ističe Boljević.

Ona dodaje da je izjavu tadašnjeg funkcionera SNS Vladimira Cvijana htela da proveri i dostavi javnosti saznanja koja su suprotna njegovim tvrdnjama, ali za to nije postojala mogućnost.

"Po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja mogu se dobiti podaci o državnim organima, ali ne i o stranačkim. Zato sam još tada reagovala i upozoravala na neozbiljnost u davanju neproverenih izjava koje nekome mogu napraviti štetu", ukazuje Boljević.

Istog mišljenja je i profesor prava Bogoljub Milosavljević, koji kaže za ovaj list da je odredba Ustava precizna, ali da ne postoji mogućnost provere da li je neko od funkcionera kojima najviši pravni akt zabranjuje članstvo u političkim partijama član ili ne.

"Ukoliko bi sudije ili tužioci bili članovi političkih stranaka, njima bi istog momenta trebalo da prestane radni odnos. Ako su članovi stranke, kako je Ustavni sud mogao da ih vrati na posao", pita Milosavljević.

On zaključuje da ne postoji način za utvrđivanje nečijeg članstva u političkoj stranci, jer će ljudi u različitim okolnostima različito da odgovore na to pitanje, a stranke nisu u obavezi da daju podatke o svojim članovima.

Član predsedništva SNS Zoran Babić kaže za "Danas" da je obaveza svih građana Srbije, pa i članova SNS, da svoje funkcije obavljaju u skladu sa zakonom i Ustavom. "Cvijan je u svojoj teatralnosti izneo odokativan podatak, ali to nije prvi put da iznosi stavove koji nisu u skladu sa istinom", zaključuje Babić.

  • POSMATRAC

    16.04.2014 08:42
    Deal
    Što se Novog Sada tiče, svi tužioci, sudije i advokati su članovi iste stranke - MONETARNE. Svaki dan obavljaju celodnevne sastanke u kaficu Moskva na Spensu. Akteri se menjaju, ali programski se potpuno podudaraju. Programski cilj - kako uzeti što više para svim strankama u sporu! Na svakom članu ove stranke je vrhunska garderoba, nakit, torbe, satovi...
  • 16.04.2014 07:11
    A što bi i znali? Kao da to nešto menja? Kad bi ih i najurili zbog stranačkog mulja, ne bi imali koga da stavimo na njihovo mesto. A ako bi i stavili nekoga, sudio bi kao i oni. S ovakvim sudijama, osuđeni smo na suživot s ubicama i silovateljima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija