Od sutra možemo da gradimo autoputeve od pepela

U Srbiji će od sutra pepelom iz termoenergetskih objekata moći da se grade autoputevi, aerodromske piste i železnička infrastruktura, izjavila je potpredsednica vlade i ministarka građevine Zorana Mihajlović.
U Srbiji će od sutra pepelom iz termoenergetskih objekata moći da se grade autoputevi, aerodromske piste i železnička infrastruktura, izjavila je potpredsednica vlade i ministarka građevine Zorana Mihajlović.

Ona je istakla da već imamo 200 miliona tona pepela na deponijama, kojim može da se izgradi, na primer autoput od Beograda do Londona, dug 2.000 kilometara.

Mihajlović je, tokom obilaska TENT B u Obrenovcu, gde se nalazi deponija pepela, rekla da sutra stupa na snagu uredba o korišćenju pepela u putogradnji i infrastrukturi i dodala da će prva deonica na kojoj će biti isprobana upotreba pepela biti na Koridoru 11, kod Mislođina, nedaleko od Obrenovca, u dužini od 200 metara.

"Na Koridoru 11 gradnja jednog kilometra autoputa u proseku košta sedam miliona evra, a korišćenjem pepela će biti ostvarene uštede od 1,4 do 1,8 miliona evra po kilometru", navela je Mihajlović.

Ona je istakla da se u Srbiji trenutno gradi oko 240 kilometara autoputa na Koridorima 10 i 11 i izrazila očekivanje da će se pepeo koristiti kao materijal. Ona je rekla da će se pepeo EPS-a, čija je ukupna vrednost milijardu evra ustupati besplatno za državne projekte, dok će u ostalim slučajevima morati da se plati.

  • ;)

    02.07.2015 13:10
    pepel in kri
    Ovo se radi u Evropi odavno, najzad nesto pametno i od ovih stetocina. Da su bar toliko pametni pa sve da prepisu.
  • Boki NS

    02.07.2015 13:10
    Nesumnjivo da je isplativije! Ali verujem da ce cena ostati ista! Kajmak ce naravno neko vec da dobije...
  • a jeli

    02.07.2015 12:25
    izvrseno
    radiolosko ispitivanje istog,da posli ne bude nato....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija