Optuženici presude čekaju na slobodi

Zbog neažurnosti srpskih sudova, čestog menjanja sudija, reformi, štrajka advokata i još niza zakonskih promena, osumnjičeni za najteža krivična dela sve češće se puštaju iz pritvora da konačnu presudu čekaju na slobodi.
Zbog neažurnosti srpskih sudova, čestog menjanja sudija, reformi, štrajka advokata i još niza zakonskih promena, osumnjičeni za najteža krivična dela sve češće se puštaju iz pritvora da konačnu presudu čekaju na slobodi.

Pojedini predmeti budu obustavljeni zbog zastarelosti, a poneki se i godinama ne završe pravosnažnom presudom, pa godine provedene u pritvoru optuženi "naplaćuju" od države.

Tako će i 31-ogodišnji Velibor Bakić i njegov vršnjak Miloš Rašić, optuženi za ubistvo Smaila Tarića, pravosnažnu presudu sačekati na slobodi, pošto im je prošle nedelje Apelacioni sud u Beogradu ukinuo pritvor u kom su bili od hapšenja 2008. godine. Ovakva odluka je doneta jer sud smatra da su posle skoro sedan godina, tokom kojih su donete dve prvostepene presude, koje su ukinute, prestali svi razlozi zbog kojih im je pritvor bio određen.

Ovaj slučaj svojevremeno je uznemirio javnost, pošto je Tarić ubijen na veoma svirep način. Njegova odsečena glava pronađena je u crnoj plastičnoj kesi 22. avgusta 2008. u Bulevaru kralja Aleksandra posle anonimne dojave beogradskim medijima. Pplicija je sutradan u Karađorđevom parku pronašla u žbunju Tarićevo telo. Bakić i Rašić od početka negiraju da imaju bilo kakve veze sa ovim zločinom.

"Odluka Apelacionog suda u ovom slučaju iznenađujuća je samo laicima", kaže za "Novosti" advokat Nebojša Milosavljević i dodaje da kao advokat smatra "da je ukidanje pritvora i kod najtežih krivičnih dela, ako se poštuje zakon, ispravna odluka, jer ne može niko da bude u pritvoru šest, sedam godina bez pravosnažne presude".

Milosavljavić podseća da je prošle godine Apelacioni sud posle sedam godina ukinuo pritvor i njegovom klijentu, Nataši Petrović, kojoj u tom periodu, ni posle dva suđenja, nije bila izrečena pravosnažna presuda. Kad je prvi put doneta presuda, Milosavljević kaže da je sudiji trebalo 16 meseci da napiše obrazloženje.

Pre dva meseca, takođe odlukom Apelacionog suda posle 12 godina otkako su uhapšeni, iz zatvora su pušteni Miroljub Vujović, Stanko Vujanović, Predrag Milojević, Saša Radak, Đorđe Šošić i Miroslav Đanković, koji su osuđeni na po 20 godina zatvora zbog učešća u ratnom zločinu na poljoprivrednom dobru "Ovčara" kod Vukovara. Njima je prekinuto izdržavanje zatvorske kazne do pravosnažne presude, pošto je Vrhovni kasacioni sud usvojio zahtev za zaštitu zakonitosti, koji su podneli njihovi branioci.

Svedoci smo brojnih primera iz sudske prakse da država plaća ogromnu štetu zato što su ljudi proveli godine i godine neopravdanog pritvora. Po statistici Evropske unije, za period od 2008. do danas, Srbiju to košta više od 20 miliona evra.

  • The Lalosh

    01.04.2015 12:06
    A ministar pravosuđa?
    I njemu je to sve ok? Ili su mu krivi oni prethodni? Ako je tako, onda nema problema...
  • hm....

    01.04.2015 10:30
    puštaju glavoseče i ratne zločince...
    još nas ubeđuju da je to "normalno" i "tako treba"... Sudnji dan je kanda stigao...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija