Počelo iskopavanje masovne grobnice u Rudnici

U Rudnici kod Raške počelo je iskopavanje na mestu na kome se sumnja da je masovna grobnica Albanaca stradalih tokom sukoba na Kosovu i Metohiji.
U Rudnici kod Raške počelo je iskopavanje na mestu na kome se sumnja da je masovna grobnica Albanaca stradalih tokom sukoba na Kosovu i Metohiji.

Šef beogradske delegacije u Radnoj grupi za nestala lica Veljko Odalović izjavio je novinarima, tokom obilaska terena, da su na lokaciji kompletne stručne ekipe, antropolozi, arheolozi, forenzičari, patolozi, predstavnici prištinske delegacije, Euleksa, Međunarodne komisije za nestala lica, Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.

"Tehnički je lokacija u potpunosti pripremljena i dok se teren do kraja ne istraži radovi se neće prekidati, a radićemo i subotom i nedeljom. Neka naša procena je da će iskopavanja trajati šezdesetak dana, a procena se bazira na informacijama o potencijalnom broju tela koja se na ovoj lokaciji nalaze", rekao je Odalović. On je naglasio da će ceo postupak biti transparentan, da je juče omogućeno novinarima da obiđu lokaciju, a da će predstavnici udruženja porodica kosovskih Albanaca moći povremeno da obilaze teren i vide dokle se stiglo sa iskopavanjem.

"Ni jedna prepreka više ne postoji da se istraži cela lokacija. Ovo će biti dug i mukotrpan posao, a sva istraživanja radiće se ovde. Obezbeđena je kompletna podrška u hladnjačama, kontejnerima, opremi", kazao je Odalović.

Eshumiranja, pregledi posmrtnih ostataka, uzimanja uzoraka za DNK analizu, kako je naveo, radiće se na licu mesta dok će analize raditi Međunarodna komisija za nestala lica, odnosno laboratorija u Tuzli. Odalović je rekao da će se na lokaciji pripremati posmrtni ostatci za predaju porodicama, odnosno Crvenom krstu i Euleksu, a oni porodicama na prostoru Kosova. On nije mogao da precizira koliko je žrtava pokapano na ovoj lokaciji, ali je ponovio da će cela lokacija biti pretražena, kao i da se pretpostavlja da na ovoj lokaciji postoji više grobnica.

Prethodno je sa lokacije u Rudnici, na kojoj su ranije pronađeni posmrtni  ostaci tela dva Albanca, što je utvrđeno DNK analizom, uklonjena zgrada.

Slučaj "Rudnica" pokrenuo je zaštićeni svedok koji je Euleksu u Prištini rekao da su 1999. u stari kamenolom dovezena tela pobijenih Albanaca i da je kasnije teren posut zemljom i delimično asfaltiran.      Delovi kamenoloma Rudnica prvi put su bili istraživani 2007. godine, a posle toga 2010. i 2011. godine, ali ništa nije pronađeno.

  • 24.04.2014 05:53
    Samo kad odkopaju i snajpere pored njih neka ih ne skrivaju, iako su debelo plaćeni za to.
  • DekiNS

    23.04.2014 21:02
    Вађење органа отетих Срба у жутој кући није довољно "in" за српско руководство да би се истражило! Не знам коме се додворавају "наши лидери", али нека им је на част!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Pritvor zbog pranja novca za troje uhapšenih

Viši sud u Beogradu danas je odredio pritvor do 30 dana okrivljenima P.D, D.P. i A.S. koji se terete za udruživanje radi vršenja krivičnog dela i pranje novca, saopštio je taj sud.