Podzakonski akti doprineće boljoj primeni Zojinog zakona

"Zojin zakon" predstavlja pobedu života nad smrću, jer je njegovim donošenjem pobeđena administracija, a samim tim doneta i nova nada roditeljima širom Srbije koji se bore sa istim problemom, poručio je danas poslanik DS Dušan Milisavljević na tribini "Donošenje Zojinog zakona".

"Zojin zakon" predstavlja pobedu života nad smrću, jer je njegovim donošenjem pobeđena administracija, a samim tim doneta i nova nada roditeljima širom Srbije koji se bore sa istim problemom, poručio je danas poslanik DS Dušan Milisavljević na tribini "Donošenje Zojinog zakona".

Kako je objasnio, nekolicina roditelja dece obolele od retkih bolesti nije u mogućnosti da iznese probleme sa kojima se suočavaju, a Zojina majka Bojana Mirosavljević uspela je u tome u ime svih njih i uprkos tragediji koju je preživela nastavila je da se bori za svu tu decu.

Milisavljević je istakao da je "Zojin zakon" jedinstven po tome što ga je podnela porodica koja je izgubila dete i koja je u najtežim momentima borbe sa bolešću bila nevidljiva za državnu administraciju, kao i da su građani Srbije pokazali mnogo veću zrelost od poslanika koji ih predstavljaju u skupštini, jer je tokom izrade predloga tog zakona stizala podrška sa svih strana.

Na tribini su se mogle čuti kritike pojedinih genetičara koji smatraju da su izostavljeni iz same procedure donošenja zakona, te da su im zbog toga uskraćena neka prava, ali kako je objasnio Milisavljević, u izradi predloga učestvovali su i medicinski stručnjaci iz relevantnih oblasti, među njima i genetičari, tako da svaki vid zabune dolazi zbog različitog tumačenja zakona.

On je naglasio da je predlog zakona bio istaknut 13 meseci na sajtu Skupštine i da je svako mogao da da neku sugestiju kako bi se poboljšao, ali isto tako da ni u jednom momentu niko nije kritikovao rad genetičara i da je ideja da se njihov rad u Srbiji ojača.

Kako je rekao aktuelni ministar zdravlja Zlatibor Lončar je shvatio važnost zakona, pa je i pre njegovog donošenja doneo odluku da trinaestoro dece otputuje u inostranstvo kako bi im se uspostavila prava dijagnoza. "Znali smo da su deca jača od politike", rekao je Milisavljević i dodao da je taj zakon ujedinio poslanike Skupštine Srbije. Mirosavljević je istakla da je njihova borba sa bolešću trajala do Zojine devete godine, kada je preminula, a da je tada sa suprugom odlučila da zaustavi sraman tretman kome su izložena deca u Srbiji jer lekari ne mogu da uspostave dijagnozu.

Upravnica Centra za pravna istraživanja i jedna od autorki "Zojinog zakona" Hajrija Mujović Zornić istakla je da je, radeći na predlogu zakona, shvatila da se čovek mora staviti na prvo mesto, pa tek onda procedure koje su karakteristične za zakone. Kako je objasnila, donošenje podzakonskih akata doprineće boljem razumevanju i primeni "Zojinog zakona", kao i rešavanju nedoumica koje su nastale u samom procesu nastanka usvajanjem određenih amandmana.

Učesnici tribine složili su se da deca zaslužuju dostojanstven život i da će im to omogućiti "Zojin zakon", za koji stižu pohvale sa svih strana sveta. Mirosavljevići su tužili RZ ZO i nakon šest do sedam godina dobili presudu protiv te institucije.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija