Poslovanje u Srbiji visokorizično

Najveća bonitetna kuća na svetu "Dun & Bradstreet" objavila je, u aprilskom izdanju publikacije koja obuhvata rizike poslovanja u 132 države sveta, da Srbiju svrstava u grupu zemalja sa visokim rizikom, uz naznaku stabilnosti trenda rejtinga.
Najveća bonitetna kuća na svetu "Dun & Bradstreet" objavila je, u aprilskom izdanju publikacije koja obuhvata rizike poslovanja u 132 države sveta, da Srbiju svrstava u grupu zemalja sa visokim rizikom, uz naznaku stabilnosti trenda rejtinga.

Od evropskih zemalja toj grupi pripadaju i Grčka, Kipar, Kazahstan, Azerbejdžan i Gruzija, navodi se u saopštenju. Srbija se, u regionu istočne Evrope, nalazi na 14. mestu dok su na vrhu Slovačka i Estonija, a na zadnjem mestu Belorusija, Kirgistan i Tadžikistan. Od zemalja u okruženju bolji rejting od Srbije imaju Slovenija i Hrvatska, koje dele 7. i 8. mesto sa rejtingom DB3, zatim slede Bugarska, Makedonija, Rumunija, Albanija i Mađarska, dok lošiji rejting od Srbije ima Bosna i Hercegovina DB6.

Srbiji je dodeljen rejting DB5, što znači da je poslovanje u Srbiji visokorizično i da se može očekivati značajna neizvesnost po pitanju isplativosti uloženog. Kompanijama se savetuje da ograniče izloženost rizicima time što će odabrati samo transakcije sa očekivanim visokim prinosom. Kako je raspon procenjenih rizika od DB1 do DB7, Srbija sa ocenom DB5 se nalazi u crvenom, alarmnom polju rizika, dok su prve dve kategorije u poželjnom zelenom polju niskog rizika, a druge dve u žutom polju umerenog rizika.

Bonitetna kuća D&B za Srbiju ove godine predviđa blagi pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 0,2 odsto dok se u 2016. godini očekuje porast BDP od 1,1 odsto, u 2017. godini porast od dva odsto, 3,1 odsto u 2018. godini, do čak 3,7 odsto u 2019. godini. Prognoze govore i o padu procenta nezaposlenosti od prošlogodišnjih 23 odsto, na 22,5 odsto ove godine do 17 odsto u 2019. godini.

  • 27.04.2015 16:43
    To nam je poznato jos iz AU kada su srbijancima nadenuli nadimak "gedze". Prodavali krzljave svinje kao prasad.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija