Povećaće se muke podstanarske

Muke zakupaca stanova i stanodavaca neće biti manje ni posle usvajanja novog Zakona o stanovanju. Predstavnici podstanara tvrde da im je uskraćeno i ono malo prava koja su imali po važećem zakonu.

Muke zakupaca stanova i stanodavaca neće biti manje ni posle usvajanja novog Zakona o stanovanju, čija je javna rasprava počela pre nekoliko dana.

Neplaćanje kirije, uništeni nameštaj, dugovi za komunalije sa jedne strane i neprijavljivanje stanara, nepotpisivanje ugovora o zakupu sa druge strane, samo su neki od stalnih problema u ovoj sferi stanovanja.

"Čak 90 odsto vlasnika stanova koji nam se obraćaju za pomoć i savet žale se da im podstanari ne plaćaju kiriju", kaže Dragan Cvjetićanin, predsednik Udruženja stanodavaca Srbije. "To je najveći problem jer kad vam neko na taj način uzurpira imovinu vama jedino ostaje da zamenite bravu i izbacite podstanara ili započnete sudski proces protiv njega, što je jako komplikovano i dugo traje. Svi se žale da stanodavci ne plaćaju porez, ali kako da plaćaju porez kad ne dobijaju novac za kiriju od podstanara", kaže Cvjetićanin.

Predstavnici podstanara tvrde da im je uskraćeno i ono malo prava koja su imali po važećem zakonu.

"Novim nacrtom Zakona o stanovanju podstanari su bukvalno izbrisani sa spiska živih. Po važećem zakonu, prava podstanara su regulisana u članovima 7,9,10 i 11, a u novom nacrtu ih uopšte nema", kaže advokat Mirko Mirković, zastupnik Udruženja podstanara "Velegrad". "Umesto da preciznije reguliše prava i obaveze kako vlasnika stanova tako i podstanara, novi zakon ih potpuno ignoriše. Ako nadležni ništa ne promene, pre usvajanja zakona, u budućnosti ćemo imati još više problema između zakupaca i stanodavaca", kaže on za Novosti.

Prema njegovim rečima, sve je to rezultat pokušaja da se podstanarska prava i obaveze određuju po Zakonu o obligacionim odnosima. "Ono što je posebno nepovoljno za podstanare je predviđen otkazni rok od osam dana, umesto 90, koliko je po važećem zakonu. Dostavićemo Ministarstvu građevine naše konkretne predloge pa ćemo videti hoće li ih usvojiti", kaže Mirković.

Predlog udruženja podstanara je bio i da se stanodavci obavežu ne samo da zaključuju ugovore, već da ih overe u sudu ili bar u opštini. Jer prema sadašnjem zakonu stanodavci mogu zaključiti ugovor sa zakupcem, ali ih niko na to ne obavezuje, te se sve svodi na njihovu dobru volju.

U Ministarstvu potvrđuju da se nacrtom novog zakona ova oblast stavlja u nadležnost Zakona o obligacionim odnosima. Oni napominju da će razmotriti sve predloge koji budu stigli tokom javne rasprave.

  • Danica

    20.10.2020 10:22
    Tibet
    Nije moguce u Srbiji uvesti zakon kao sto je na primer u Nemackoj.Prvo što u Srbiji stanari ostaju u iznajmljenom stanu samo privremeno a to je par meseci ili samo par godina u svom životnom veku.A u Nemackoj je sasvim normalno da ljudi ostaju u iznajmljenom stanu ceo svoj zivotni vek.Sa tim u vezi računi su već od samog početka stanovanja na ime korisnika stana a ne na ime vlasnika.Takodje stanovi se izdaju prazni i vlasnici se po par decenija nikada i ne vide sa svojim stanarima,stanarima se uplaćuje na žiro račun,automatizovano banka odbija od ličnog dohotka.I td. I td.A u Srbiji ako se stanari zadržavaju po par meseci i još u namešteno stanu onda je to presipanje iz šupljeg u prazno za stanodavca.Stanodavac dok kupi stan,opremi ga,pokazuje stanarima,ganja ih za racune i nikada nema mira i druge sekiracije,onda ima samo stetu.
  • Zorica Selaković

    24.04.2018 15:36
    stanodavac
    Moj savet je nikako nemojte sklapati ugovor sa stanarima i nikako ih ne prijavljujte.Sve radite na crno.Nikako sud samo dovedete tabadžiju polomi im kosti pa da vidiš kako lete đubrad i to kroz terasu,a za njima stvari.Ja sam se sama naplatila pošto sam imala ključeve.
    Kakav sud,preuzmite stvari u svoje ruke.
  • G

    30.11.2015 11:25
    @Ivans - da vi sada izvinete, ali u normalnim državama stanar nije ni u kakvoj obavezi da renovira stan nakon što završi sa stanovanjem samo zato što je stan takav bio pre useljenja. Npr. u SAD, stanar nije u obavezi da kreči i farba ako je stan korišćen na predviđen način - kako oni to zovu "wear and tear", osim ako je bio toliko glup da potpiše takav ugovor. Stanar jeste obavezan da ispravi sva oštećenja koja su nastala njegovom krivicom odnosno nepredviđenim korišćenjem.
    To je kao kada biste iznajmili automobil i potom posle godinu dana korišćenja kad ga vratite u agenciju oni od vas traže da im vratite automobil sa istom kilometražom kakva je bila pre nego što ste ga iznajmili pa vam zbog toga zadrže depozit.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poslanica Nastasja Baković podnela ostavku

Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je konstatovao da je narodna poslanica Nastasja Baković (25) podnela ostavku na tu funkciju.

Priveden Sergej Trifunović

Glumac Sergej Trifunović priveden je nakon što je kod njega pronađena marihuana, nezvanično saznaje Nova.rs.