Privatno penzijsko osiguranje opasno po penzije

Vlada će razmotriti mogućnost da uvede obavezno privatno penzijsko osiguranje, tzv. drugi stub, koji je imao loše rezultate.
Vlada će razmotriti mogućnost da uvede obavezno privatno penzijsko osiguranje, tzv. drugi stub, koji je imao loše rezultate.

To je na panelu MMF organizovanom u okviru Generalne skupštine te institucije u Vašingtonu, najavio srpski ministar finansija Dušan Vujović.

"Penzijski sistem u Srbiji je skoro neodrživ. Odnos zaposlenih i penzionera je trenutno 1:1. Očekujem da ćemo uspeti da motivišemo sve da u punoj meri plaćaju poreze i doprinose na plate. Jedno od rešenja je i da razmotrimo ideju da uvedemo drugi stub osiguranja koji će biti motivacija za ljude da ulažu više, da obezbeđuju svoju budućnost i da na taj način pomognu da se balansira postojeći fond", zaključuje ministar Vujović.

Međutim, stručnjaci upozoravaju da je tzv. drugi stub krajnje kontroverzan.

"On podrazumeva delimično ili potpuno ukidanje državnog penzijskog sistema i propisivanje zakonske obaveze da građani moraju da štede u privatnim penzijskim fondovima, pri čemu privatni penzijski fondovi ne garantuju ništa u pogledu visine njihove penzije. Bilo kakva diskusija o drugom stubu u Srbiji mora da uzme u obzir krajnje razočaravajuća iskustva iz istočne Evrope", objašnjava za Blic ekonomista Nikola Altiparmakov, stručnjak za fiskalnu politiku i član Fiskalnog saveta.

Altiparmakov čak upozorava da je sasvim moguće da građani imaju niske penzije, čak i niže nego u slučaju državnog penzionog sistema.

"Upravo to se desilo u istočnoj Evropi, gde su performanse drugog stuba bile još gore nego performanse državnog penzijskog sistema. Zato su Mađarska i Poljska ukinule drugi stub, isto razmišlja Bugarska, a Slovačka, Letonija i Litvanija su znatno ograničile i smanjile drugi stub. Slovenija, Češka, kao i većina razvijenih zemalja poput Nemačke, Austrije, Francuske, SAD ili Kanade, nikada nisu ni htele da uvode drugi stub, jer su zaključile da to nije optimalan reformski pravac. Usled nepoverenja prema državnoj svojini, drugi stub je inicijalno bio popularan u istočnoj Evropi, ali kad nije uspeo da ispuni nijedno od inicijalnih očekivanja, većina država je shvatila da prelazak iz jedne krajnosti u drugu nije rešenje", objašnjava Altiparmakov.

Prema njegovom mišljenju, neophodno je finansijski ozdraviti državni penzijski sistem i stimulisati građane da dodatno štede za penziju koliko god mogu, ali isključivo na dobrovoljnoj osnovi.

  • Don Kohit

    28.04.2015 09:33
    Borba sa vetrenjaca
    ipak, ovaj put necu da se borim sa vetrenjacama. Mogu da pljujem drzavu i sistem i doveka da isterujem pravdu, to me nece hraniti kad odem u penziju. Odavno odvajam deo plate na privatni penzioni i zdravstveni fond i mirno spavam,a isto tako ucim decu, da stede. Sta fali Austrijancima, koji po glavi imaju 2-3 privatna fonda? od kad je lose izdvajati novac za svoje bolje sutra?! Sto vise nas pocne da planira svoje trece doba, drzava ce imati vise za one socijalno najugrozenije
  • Manjina 57

    19.04.2015 18:30
    @Preko Preče...
    Fond PIO, kao i ostale fondove Vojvodine, ispraznio je "glavni i odgovorni urednik Vojvodine" Radoman Božović 1990-92 godine. Posle toga je nestao sa političke scene, i niko ga ne spominje niti traži njegovu odgovornost, a osim "pražnjenja fondova" radio je štošta! On je glavni krivac za osiromašenje Vojvodine, jer smo tada ostali bez prebijene pare. Da nam ta sredstva nisu tada oteta, Vojvodina bi imala rezerve za nekoliko godina i ne bismo tako brzo propali do dna, ondosno, ispod dna! Da li neko zna, gde je sada dotični "drug" i šta radi?
  • Ivan

    19.04.2015 15:21
    Bruto
    Njie frka ali neka počnu da isplaćuju bruto plate....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija