Protiv Dinkića istraga zbog Nacionalne štedionice

Protiv Mlađana Dinkića biće pokrenuta tužilačka istraga zbog sumnji da je zloupotrebio položaj u slučaju formiranja Nacionalne štedionice.

Protiv Mlađana Dinkića biće pokrenuta tužilačka istraga zbog sumnji da je zloupotrebio položaj u slučaju formiranja Nacionalne štedionice.

Predkrivični postupak je okončan i uskoro će tužilaštvo za organizovani kriminal podneti zahtev za pokretanje istrage protiv Dinkića i još nekih njegovih saradnika iz tadašnjeg G17 koji su u to vreme bili na državnim položajima, piše Blic.

Izvor ovog lista navodi da je najvažniji dokaz dokumentacija u vezi sa osnivanjem i poslovanjem Nacionane štedionice.

Dinkića očekuje prijava za zloupotrebu položaja dok je bio guverner Narodne banke Jugoslavije od 2001. do 2003. godine. Dinkićeva odgovornost je što su prilikom formiranja Nacionalne štedionice državna preduzeća uložila kapital 26. decembra 2001. godine, a već 20. maja 2002. usledila je odluka da se izda i druga emisija akcija u vrednosti 180 miliona dinara, koje su prodavane povezanim privatnim preduzećima za 35 puta manju cenu.

Prvo su izdate 104 akcije po ceni od 3,5 miliona dinara po akciji, njih su kupili JUBMES banka za 120 miliona, Beopetrol za 35 miliona, koliko je kupila i JU garant banka. Pet meseci kasnije, kako se sumnja , akcije su prodavane privatnim preduzećima po ceni od 100.000 dinara po akciji i kupci su bili "Skvadra", "Pima", Principal eksport-import" i "Dajners klub". Većina uplata je obavljena preko Euroaksis banke u Moskvi. Na taj način su privatne firme, kako sumnjaju u tužilaštvu i policiji, postale vlasnici Nacionane štedionice.

Posao isplate stare devizne štednje vredne 4,5 milijarde nemačkih maraka bio je poveren Nacionalnoj štedionici, a ova banka je 2006. godine prodata EFG banci za 41 milion evra kada je Dinkić bio ministar finansija. On je bio pod sumnjom da je prostorije nekadašnjeg ZOP-a protivzakonito ustupio bankama, među kojima je najviše poslovnog prostora dobila Nacionalna štedionica, navodi Blic.

Dinkić je bio saslušan u svojstvu građanina u policiji povodom Nacionale štedionice i to 9. oktobra 2013. godine.

- Odluka da se formira Nacionalna štedionica na moj predlog doneli su vlada Zoran Đinđića i Narodna banka Jugoslavije. Nacionala štedionica je poslovala bez provizije. Napominjem da je u tom trenutku država bila većinski indirektni vlasnik sa 60 odsto. Ministarstvo finansija u toj emisiji nije učestvovalo i nije iskoristilo pravo preče kupovine, što znači da je direktna odgovornost za gubitak većinskog državnog vlasništva u Nacionalnoj štedionici isključivo na strani Ministarstva finansija i Vlade, a ne Narodne banke. Na taj proces formalno i suštinski u tim okolnostima nisam mogao uopšte da utičem, pri čemu kada govorim o odgovornosti tadašnjeg ministra finansija Božidara Đelića, mislim na moralnu odgovornost - pričao je Dinkić u policiji.

  • ovdasnji

    31.08.2015 16:16
    skotu
    ne treba dozvoliti da se brani sa slobode !!
    pas-zar nije krivicno delo i ono za 1000 eura,dovodjenje u zabludu i obmana ?
  • Dr Iggyy

    31.08.2015 16:00
    Treba požuriti!
    Tužilaštvo će pokrenuti postupak protiv Dinkića i njegovih saradnika. U tekstu nigde se ne pominju poslovi u vezi RTB Bor. Naime Dinkić je omogućio čelniku RTB Bor od 2009. do 2013. godine da se zaduži za više od pola milijarde evra, a država je garant i finansirala dela te investicije. Od tih para nabavljena je mehanizacija za rudnike, rekonstruisane flotacije i izgrađena nova topionica. Vučić je zaokružio investicije sa oko trideset miliona evra. Niti su rudnici povećali proizvodnju (da, ali samo u hvalospevima i lažima), niti flotacije postigli projektovane kapacitete i efikasnosti, niti je nova topionica proradila, a završena je 23. 12. 2014. godine sa godinom dana zakašnjenja. Istovremeno nisu plaćani troškovi za električnu energiju, takse, dugovanja i usluge javnih preduzeća. Sve je to za naučnu fantastiku.
  • marketing telefon

    31.08.2015 14:09
    Počela su predizborna hapšenja koja služe za dizanje rejtinga i uvek se završavaju bez presude. Jedino će Mladja biti lakši za izvesnu sumu novca koliko bude trebalo za otkup ali ima on da plati nije mi brige za njega.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Zašto je sve manje vrabaca u Srbiji?

Populacija vrabaca u Evropi, ali i Srbiji se smanjuje, mada kod nas to smanjenje još nije alarmantno, rekla je predstavnica Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Nataša Jančić.