Rizik od političkih zloupotreba službi bezbednosti

Opozicija sumnjala da je prisluškivana, vladajuće partije mistične, a potpredsednik SNS i ministar odbrane Bratislav Gašić kratko kaže "ne mogu o tome".

Većina opozicionih stranaka u Srbiji, kako kažu za "Danas", imala je sumnje i indicije da su njihove aktivnosti nekada pratile službe bezbednosti i da su prisluškivane, ali tvrde da za tako nešto nikada nisu imale dokaze. Vladajuće partije, s druge strane, nisu želele da kažu da li su ikada imale saznanja da su bile pod nadzorom službi u periodu kada su bile u opoziciji. Socijalisti nisu odgovarali na to pitanje, dok je potpredsednik SNS i ministar odbrane Bratislav Gašić kratko rekao - "ne mogu o tome".

Zaštitnik građana Saša Janković naveo je za skupštinskom govornicom da ima dokumente koji govore da je VBA samostalno prisluškivala sindikalne lidere, predstavnike političkih partija, sudije. On je na skupštinskom Odboru za kontrolu službi bezbednosti pročitao dokument u kome se navodi da je VBA pratila aktivnosti radikala 15. novembra 2014. godine, kada je organizovan miting u Beograda povodom povratka lidera te stranke Vojislava Šešelja u Srbiju, iako nije bilo indicija da pristalice SRS planiraju napad na Ministarstvo odbrane ili Vojsku Srbije.

To je potvrdio i ministar odbrane Bratislav Gašić, koji je rekao da je osoba koja je taj dokument potpisala penzionisana zbog finansijskih zloupotreba. Na pitanja da li je i zašto praćen protest radikala, da li je to rađeno u saradnji sa BIA ili policijom i da li su praćene i druge stranke, iz VBA je Danasu stigao kratak odgovor.

"VBA radi po zakonu"

"U vezi sa Vašim pitanjima, obaveštavamo Vas da su zaključci Odbora za kontrolu službi bezbednosti nedvosmisleni: VBA radi po zakonu i ispunjava svoju ulogu i mesto u bezbednosnom sistemu Republike Srbije. U skladu sa svojim ovlašćenjima, VBA vrši procenu praćenja i kontraobaveštajnu procenu za sve skupove, pa tako i za navedeni", navodi se u odgovoru. Janković navodi da je sadržaj dokumenta o praćenju aktivnosti SRS, u kojem se pominju i Dveri, pročitao pred skupštinskom govornicom kako bi imao imunitet ne želeći da navede o kojim partijama još ima saznanja da su bile prisluškivane.

Predsednik SRS Vojislav Šešelj izjavio je da domaće vojne službe bezbednosti nikada nisu radile u skladu sa zakonom i da je neophodno što pre preispitati njihov rad. Prema njegovim rečima, VBA je pratila pripreme mitinga koje je SRS organizovala nakon povratka lidera radikala iz Haga. Potpredsednik DS Borislav Stefanović kaže da ne postoje dokazi da su službe bezbednosti nekad nadzirale i tu stranku, ali da je bilo indicija. On dodaje da je najveći problem što to službe rade bez odluke suda i da je rasprava na skupštinskom odboru o tvrdnjama Saše Jankovića predstavljala ozbiljno narušavanje civilne kontrole službi.

I funkcioner SDS Marko Đurišić navodi da nije iznenađen saznanjima da vojne službe prate aktivnosti stranaka i da je zato potrebno pojačati demokratsku civilnu kontrolu službi bezbednosti. On napominje i da je imao saznanja da je lično bio pod nadzorom službi pre 2000, ali da posle toga nije imao informacija o tome kao i o praćenju rada stranke. Predsednica DSS Sanda Rašković Ivić ističe da nikada nije bilo dokaza da je njena stranka bila predmet analize službi. "Verujem Saši Janković, jer je on potkovan čovek što se tiče takvih informacija. To mi se nikako ne sviđa, jer to ne govori o demokratskom društvu nego o diktaturi", ocenjuje predsednica DSS.

Sindikalni lideri nisu državni neprijatelji

Povodom tvrdnji Saše Jankovića da je VBA pratila i aktivnosti sindikalnih lidera, predsednici Saveza samostalnih sindikata Srbije i UGS "Nezavisnost" Ljubisav Orbović i Branislav Čanak kažu za da je neprihvatljivo prisluškivanje sindikalnih lidera. "Da li je moguće da neko gleda sindikalnog lidera kao državnog neprijatelja?", pita se Orbović. Čanak tvrdi da bi to moglo biti opravdano jedino što se tiče sindikata u vojnoj industriji ukoliko imaju saznanja da pripremaju opstrukciju proizvodnje ili sabotaže.

Izvršni direktor Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Predrag Petrović kaže da VBA ne bi smela samostalno da prate aktere koji su izvan Ministarstva odbrane i Vojske Srbije. Prema njegovim rečima, ukoliko dođe do saznanja da neka partija priprema nešto protiv Ministarstva odbrane ili Vojske ili da se sprema neko krivično delo, VBA o tome treba da obavesti BIA ili policiju. Nakon toga, na tim slučajevima mogu da rade zajedno sa njima ili BIA, odnosno policija preuzimaju samostalno da se bave time.

"Organizacijom javnih događaja, u ovom slučaju mitingom radikala, bavi se policija, ne ni BIA, a kamoli VBA, naročito jer nije bilo indicija da se pripremaju neredi. Ovo može predstavljati problem ukoliko nije reč o izolovanom slučaju već ako radi na sistematski način. Ako je tako, reforme službi bezbednosti su pale u vodu", ocenjuje Petrović.

Prema njegovim rečima, reč je o riziku od političkih zloupotreba službi bezbednosti, koje su i ranije bile oruđe vlastodržaca, ali da reforma koja je u toku nema smisla ako je i dalje takva situacija.

  • maksim

    30.01.2015 10:38
    znači prate se radikali i dveri koje su uzgred rečeno vanparlamentarne sa mizernom podrškom u biračkom telu..stvarno su ovi na vlasti jadni da ne mogu biti jadniji - prava beda...
  • Svetlana

    30.01.2015 09:07
    Pokusavaju da dovedu u pitanje regularnost rada drzavnih ustanova da bi narod izgubio povereje u vlast, to se vidi iz aviona, suvise jadno i povidno...Ako je i postojao taj problem postoji oduvek, nije sad sigurno zapoceo, zasto se dosad cutalo o tome...
  • NakaCC

    30.01.2015 08:59
    CCC
    Svuda toga ima i svugde ce ga biti, javna tajna o kojoj se ne prica.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija