Šarićevi advokati osporavaju optužnice i dokaze

Branioci u procesu protiv Darka Šarića i ostalih optuženih za šverc kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu nastavili su danas izlaganje završnih reči pokušavajući da ospore navode optužnice i dokaze tužilaštva.
Branioci u procesu protiv Darka Šarića i ostalih optuženih za šverc kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu nastavili su danas izlaganje završnih reči pokušavajući da ospore navode optužnice i dokaze tužilaštva.

Advokat Sead Spahović koji brani, trećeoptuženog Željka Vujanovića, brata od tetke Darka Šarića, detaljno se osvrnuo na dokaze tužilaštva tvrdeći da su mahom nezakoniti ili neprimenljivi u ovom procesu, ali je potvrdio da nekih dokaza protiv njegovog branjenika ima.

"Da budemo realni nekih dokaza u odnosu na Željka ima i molim sud za blaže kažnjavanje. Pogodilo nas je što je tužilac rekao da nema olakšavajućih okolnosti, a on je neosuđivan (Vujanović) i s toga molim sud za blaže kažnjavanje", rekao je Vujanovićev branilac.

Spahović je takođe detaljno govorio o pet vrsti dokaza tužilaštva kao što su prisluškivanje, pretres kuće Vujanovića, međnarodna pravna pomoć, presude na osnovu sporazuma o priznanju krivice kao i iskazi svedoka saradnika.

Vujanovićev branilac smatra da su pojedini razgovori nezakonito prisluškivani, kao i da je suprotno zakonskim propsima izvršen pretres Vujanovićeve kuće. Dokazi iz Italije dobijeni putem međunarodne pravne pomoći, prema Spahovićevom mišljenju, nisu pribavljeni u skladu sa srpskim zakonodavstvom te nisu ni primenljivi u procesu.

Takođe je osporio valjanost i kredibilnost kako presuda koje su donete na osnovu priznanja krivice pojedinih optuženih, tako i iskaze svedoka saradnika, koji mahom, kako smatra ne ispunjavaju uslove za taj status i imaju previše posrednih saznanja.

Suđenju, treći dan za redom, nije prisustvovao glavni Šarićev advokat Radoslav Baćović, (ima ih više, a dozvoljeno je pet) za kojeg se nazvanično govori da se neće pojavljivati do kraja suđenja. Završnu reč će najpre izložiti advokati okrviljenih kojih je 24-ro u ovom postupku, iako je njih 14 još uvek u bekstvu.

Potom će završne reči dati Šarić i ostali optuženi. Nakon što svi kažu šta imaju u završnici, sud će odrediti datum izricanja prvostepene presude. Tužilaštvo za organizovani kriminal je pre dve sedmice u svojoj završnoj reči predložilo Specijalnom sudu da Šarića i ostale osudi na maksimalnu kaznu zatvora od 30 do 40 godina zatvora zbog organizovanja kriminalne grupe i krijumčarenja ukupno 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu.

Tužilaštvo smatra da je dokazano da su optuženi izvršili krivična dela koja im se stavljaju na teret, a to su udruživanje radi vršenja krivičnih dela i stavljanje u promet oponih droga, kao i da za optužene nema olakšavajućih okolnosti, dok je otežavajućih na pretek jer su sve "radili sa direktnim umišljajem a pobude su bile isljkučivo sticanje enormne finansijske koristi.

Tužilac je za svedoke saradnike tražio znatno manje kazne. Tako je predložio da Nebojša Joksović dobije, ne više od šest meseci zatvora, Radan Adamović ne duže od deset, dok je za Draška Vukovića tražio ne više od osam meseci.

Ovaj proces koji se vodi po šest spojenih optužnica protiv ukupno 36 okrivljenih, od kojih je još njih 14 u bekstvu, počeo je u oktobru 2009. godine hapšenjem prvih osumnjičenih i zaplenom oko dve tone kokaina u Urugvaju, a kasnije je više puta proširen. Na optuženickoj klupi Specijalnog suda u Beogradu su osim Šarića još devet optuženih, drugih devet je zaključilo sporazum o priznanju krivice, a trojica su dobila status svedoka saradnika.

Na optuženičkoj klupi su osim Šarića, Nikola Dimitrijević, Željko Vujanović, Miloš Cajić, Borislav Tunjić, Nikola Dimitrijević, Živko Sibinski, Boban Stojiljković, Marko Dabović i Aleksandra Mišić. U aprilu 2013. godine u Specijalnom sudu u Beogradu je krenulo objedinjeno suđenje Šarićevoj grupi po šest optužnica zbog šverca više od ukupno 5,7 tona kokaina iz Urugvaja, Brazila i Argentine u Zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine.

U bekstvu su još Rodoljub Radulović, Goran Soković, Marko Pandrc, Nenad Novaković, Boško Nedić, Darko Tošić, Darko Gazdić, Milovan Milovac, Bojan Stanojković, Petar Obradović, Marko Račić, Vladimir Račić, Mihajlo Đoković i Nebojša Sretenović. Za njima je raspisana Interpolova poternica.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poslanica Nastasja Baković podnela ostavku

Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je konstatovao da je narodna poslanica Nastasja Baković (25) podnela ostavku na tu funkciju.

Priveden Sergej Trifunović

Glumac Sergej Trifunović priveden je nakon što je kod njega pronađena marihuana, nezvanično saznaje Nova.rs.