Skolioza česta kod dece u Srbiji

Trećina đaka ima neki problem sa kičmom, najčešće - loše držanje. Srećom, najčešće se radi o nepravilnom držanju zdravo razvijenog trupa.
Trećina đaka ima neki problem sa kičmom, najčešće - loše držanje.

Srećom, najčešće se ne radi o strukturnim deformitetima kičmenih pršljenova, već o nepravilnom držanju zdravo razvijenog trupa.

"Najčešći problem sa kičmom kod naše dece je kada imamo zdrav oblik pršljenova i odsustvo vidljivog deformiteta kičme, ali postoji loše držanje", kaže dr Duško Spasovski, specijalista ortopedske hirurgije i traumatologije iz Instituta za ortopedsko-hirurške bolesti "Banjica".

"Nema jedinstvenog stručnog stava oko toga da li i u kojoj meri loše držanje doprinosi nastanku deformiteta kičme. Ona krivina, to jest položaj kičme koju dete može samostalno ispraviti, u stvari i nije deformitet, već samo loše držanje. To je funkcionalna krivina koja u velikoj meri zavisi od toga koliko dete svesno pazi na držanje, kakav mu je tonus mišića i pokretljivost.

Da bi se korigovalo nepravilno držanje, neophodna je sistematska primena takve fizičke aktivnosti koja ima snažan uticaj na centre za motornu kontrolu u centralnom nervnom sistemu. To se može postići ciljanim individualnim vežbanjem ili izborom neke od sportskih aktivnosti u kojima dominiraju stimulacija preciznosti, koordinacije i ravnoteže. Zavisno od mnogih faktora (pol i uzrast, vrsta deformiteta, njegova izraženost, trajanje i brzina pogoršanja), koriste se intenzivne svakodnevne kineziterapijske vežbe, različiti tipovi midera ili operativno lečenje.

Doktor Spasovski upozorava da loše držanje ponekad može da maskira problem, ako je deformitet koji je zahtevao lečenje proglašen samo lošim držanjem. Najčešće se radi o manjim promenama na kičmenom stubu, koje nije bilo lako uočiti. Veći strukturni defekti, bilo da su nasledni ili ne, najčešće se jasno uočavaju. Zadatak lekara je da te defekte prate i intezivno leče, jer se u najvećem broju slučajeva oni s godinama progresivno pogoršavaju.

"Najčešći deformitet kod školske dece je skolioza, pojava bočnih krivina kičmenog stuba", dodaje dr Spasovski. "Ona je u tom uzrastu najčešće idiopatska (ne zna joj se tačan uzrok), i obično se progresivno pogoršava, najviše u periodima naglog rasta, kada za svega nekoliko meseci "krivina" može da poraste i za više od 10 stepeni. Zbog opasnosti od dramatičnog pogoršanja, s takvom decom se najpre radi neka od metoda intezivne fizikalne terapije specijalno osmišljene za lečenje skolioze."

Ako to ne daje rezultat: smanjenje deformiteta, ili bar usporavanje njegovog napredovanja, vežbanje se kombinuje sa nošenjem midera, a kao krajnja mera radi se operativno lečenje. Hirurškom intervencijom se gotovo u potpunosti koriguje deformitet, tako da deca mogu da nastave sa normalnim životom. Mana hirurške intervencije je što je deo kičme koji je operisan, ukočen u povoljnom položaju.

"Operacija se izvodi ako prethodno primenjeno neoperativno lečenje nije dalo odgovarajući rezultat, kao i kod veoma izraženih deformiteta. Ukoliko se deformiteti ne leče, oni se najčešće spontano pogoršavaju do kraja perioda pubertetskog rasta, potom privremeno uspore pogoršanje, ali se u odraslom dobu opet pogoršavaju, uz nastanak degenerativnih promena i progresivnu pojavu bolova i drugih simptoma.

Kako naglašava sagovornik "Novosti", vežbanje u dečjem uzrastu može da ima snažan efekat na telo i njegov razvoj, ali se mora stručno i precizno dozirati. Najčešće je neophodno individualno ga prilagoditi detetu, i takvo doziranje vežbanja trebalo bi prepustiti stručnjacima. Ako to nije izvodljivo, onda je poželjno sprečiti samovoljno i nekontrolisano fizičko opterećenje muskuloskeletnog sistema, jer je ono gore i od nedostatka fizičke aktivnosti.

Pravilan izbor sporta, kao i karakteristike trenažnog procesa mogu imati pozitivan ili negativan uticaj na razvoj deformiteta kičme. Ne postoji idealni sport, već za svako dete postoji onaj koji mu najviše odgovara, ili se prilagođavaju treninzi sporta koji dete već trenira.

Sistematski pregledi

"Kada lekar pregleda dete i pre nego što se razvije bilo kakav deformitet, u prilici je da svojim preventivnim savetima smanji šansu za njegov nastanak", smatra Spasovski. "U praksi, najčešće prođe barem nekoliko meseci od pojave prvih promena do dijagnoze. Ovo izgubljeno vreme, zavisno od starosti deteta kao i od vrste i stepena izraženosti deformiteta, može da bude presudno za dalji tok i prognozu lečenja. Zbog toga su preventivni periodični sistematski pregledi veoma značajni."

Roditelji nekada ne mogu da procene da li dete ima pravilno držanje. Normalno razvijen trup uz pravilno držanje tela pokazuje sledeće odlike: posmatrano otpozadi kontura trupa je simetrična, a kičmeni stub je postavljen uspravno. Pri posmatranju sa strane, uho, centar ramenog zgloba i centar zgloba kuka leže u vertikalnoj liniji, a vratna, grudna i slabinska krivina su prisutne, blago izražene i slobodno pokretne, bez tegoba.

  • Zoe

    31.08.2014 17:43
    Odžačarina
    Pre 35 god.kada sam kretala u prvi razred osnovne škole,već na prvom roditeljskom i sistematskom pregledu se o ovome pričalo i donosili su se zaključci da su đačke torbe preteške za kičmu deteta u razvoju.Od tada pa do danas se o tome samo priča ili se deca šalju na vežbe kako bi se kičma ispravila.Ovu fazu sam prošla i sa svoje dvoje dece potpuno isto.A šta se u prosvetnom sistemu za sve ove godine promenilo? Ništa.Sistemu odgovara da nam krivi grbaču dok ne pukne i što je još gore mi mu to i dozvoljavamo.
  • @N.J.

    31.08.2014 15:04
    Kakve veze ima to sa tekstom? Pusti decu da uce svoje, ti si svoju skolu valjda zavrsio/zavrsila. Deci obuvaju losu obucu dok se razvijaju, sede za racunarom dok su mali i nerazvijeni i krive se. Malo njoh brine o svojoj deci na adekvatan nacin.
  • Profesor fizičkog vaspitanja

    31.08.2014 11:30
    Vežbe
    Ove vežbe realizuju profesori fizičkog vaspitanja izborom vežbi iz korektivne gimnastike i u dogovoru i po preporuci lekara.To su oni isti profesori za koje se onomad spekulisalo da li je sramotno da budu direktori škola.Vidite, ima od njih svestrane koristi.Tek toliko.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Pritvor zbog pranja novca za troje uhapšenih

Viši sud u Beogradu danas je odredio pritvor do 30 dana okrivljenima P.D, D.P. i A.S. koji se terete za udruživanje radi vršenja krivičnog dela i pranje novca, saopštio je taj sud.