Skupština o privatizaciji i izboru poverenika za zaštitu ravnopravnosti

Skupština Srbije započeće sutra novu sednicu na kojoj će, kao prvu tačku, razmatrati izmene Zakona o privatizaciji.

Skupština Srbije započeće sutra novu sednicu na kojoj će, kao prvu tačku, razmatrati izmene Zakona o privatizaciji.

Na dnevnom redu nove sednice je i izbor poverenika za zaštitu ravnopravnosti, a za tu funkciju predložena je Brankica Jovanović, koja je u mandatu prethodne vlade bila državni sekretar u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike.

Izmenama Zakona o privatizaciji se predlaže da ukupno 17 preduzeća od strateškog značaja za državu, kao i privredni subjekti na Kosovu i Metohiji, budu izuzeti u odnosu na postojeći rok za privatizaciju najduže za godinu dana.

Izmene Zakona o privatizaciji omogućiće da se odloži stečaj i prinudna naplata u 17 preduzeća za najviše godinu dana, da bi ona mogla da se uspešno privatizuju, zatim da se ponovo uradi procena imovine preduzeća u roku od 30 dana posle raspisivanja javnog poziva za privatizaciju.

Cilj predloženih izmena zakona je da se uspešno reši sudbina preduzeća u kojima postoje uslovi za privatizaciju i da se olakša postupak privatizacije. Predložene izmene imaju za cilj i da se  utvrdi realno stanje imovine, obaveza i kapitala u preduzećima i utvrdi njihova  stvarna tržišna vrednost.

Na spisku 17 strateških preduzeća koja će biti zaštićena od poverilaca u narednih godinu dana su: FAP iz Priboja, Poljoprivredni kombinat Beograd - PKB, proizvođač lekova Galenika, Politika AD, Fabrika maziva FAM iz Kruševca, pančevačka Petrohemija, rudnik Resavica, RTB Bor, Holding kompanija Pamučni kombinat Jumko iz Vranja, Trajal iz Kruševca, Fabrika autobusa Ikarbus iz Beograda,  holding preduzeća Kablovi Jagodina, Prva petoletka iz Trstenika (PPT)-TMO ad, PPT Servopupravljači ad, PPT Kočna tehnika ad i PPT Zaptivke ad iz Trstenika.

U tim preduzećima je, kako je navedeno u obrazloženju predloženih izmena zakona, zaposleno oko 25.000 radnika, pa bi odlazak u stečaj tih preduzeća i gubitak posla za veliki broj građana doveo do velikih potresa u Srbiji na socijalnom i privrednom planu.

Vlada Srbije je predložila da zakon stupi na snagu danom objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", kako bi se u što kraćem roku stvorile neophodne zakonske pretpostavke za efikasno sprovođenje postupka privatizacije.

Zakonom o privatizaciji predviđena je obavezna privatizacija za subjekte sa društvenim kapitalom najkasnije do 31. decembra ove godine, dok se izmenama predlaže izuzetak u odnosu na propisani rok samo za one koji su aktom Vlade Srbije određeni kao "subjekti privatizacije od strateškog značaja".

Takođe, to se odnosi i na "subjekte privatizacije čije se sedište nalazi ili pretežna delatnost obavlja na teritoriji Kosova i Metohije ili im se imovina nalazi na toj teritoriji".

  • asid

    26.05.2015 16:30
    Osnovni uslovi
    Brankica po mišljenju DS-ovaca kao i njenih derivata ne ispunjava osnovne uslove za izbor na mesto Poverenika za zaštitu ravnopravnosti kao prvo ne poseduje pištolj za iznajmljivanje, kao drugo nije njihova članica i kao treće i najvažnije nema kapacitet za ucenjivanje kako bi uvek igrala po njihovoj svirci!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija