Slušaj Radio 021 uživo!
ON AIR:
021 Mobile 021 Twitter Posetite naš Facebook! RSS
Radio 021
Vrele gume
1
Srbija • 20:10 08. 06. 2011. | Tanjug

Srpski vojnici u borbi protiv pirata

srpska_vojskaPripadnici policije trebalo bi da u civilnim misijama Evropske unije učestvuju kao instruktori, dok bi, sudeći prema ranijim najavama resornih ministara, pripadnici Vojske Srbije trebalo da budu angažovani u borbama protiv pirata na obali Somalijskog mora.

Ovakav angažman policije i vojske predviđen je danas potpisanim sporazumom između Srbije i EU kojim se uspostavlja okvir za učešće Srbije u operacijama EU za upravljanje krizama, kao i ranije potpisanim Sporazumom o bezbednosnim procedurama za razmenu i zaštitu tajnih podataka, koji je i preduslov za učešće srpske vojske i policije u mirovnim misijama EU.

Ministri policije i odbrane Ivica Dačić i Dragan Šutanovac su u proteklom priodu više puta su izražavali spremnost za participiranjem u mirovnim misijama EU, a takvu odluku donela je i Vlada Srbije.

Dačić je naveo da će pripadnici policije učestvovati kao instruktori u civilnim misijama EU, objasnivši da za takvo angažovanje nije potrebno odobrenje parlamenta jer se ne radi o vojnom anagažovanju.

Dačić je rekao i da se razmišlja na pripadnici srpskog sistema odbrane učestvuju u misiji "Atalanat" na obali Somalijskog mora, u borbi protiv pirata.

On je dodao i da je planirano simbolično prisustvo predstavnika policije u tim aktivnostima EU jer bi slanje većih jedinica bilo i komplikovano ali i skupo. Šutanovac je krajem maja izjavio da su tehničke pripreme za slanje pripadnika sistema odbrane u Somaliju i Ugandu već završene.

Prema odluci Vlade Srbije, usvojenoj u parlamentu krajem februara, pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije i policije će učestvovati u mirovnim misijama EU u Somaliji i Ugandi.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić i šef Delegacije EU Vensan Dežer potpisali su danas u Beogradu sporazum između Srbije i EU kojim se uspostavlja okvir za učešće Srbije u operacijama EU za upravljanje krizama.

Ovim sporazumom se utvrđuju opšti uslovi učešća Srbije u EU operacijama za upravljanje krizama, ali se istovremeno ne implicira njeno obavezno učešće u svakoj operaciji, saopštio je resorno srpsko ministarstvo.

Odluku o eventualnom učešću Srbija će donositi nakon poziva koji joj uputi EU, a konkretan vid doprinosa biće određen na osnovu interesa i dogovara u konsultacijama sa EU.

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, tokom posete Beogradu 26. aprila, sa Dačićem je potpisala Sporazum o bezbednosnim procedurama za razmenu i zaštitu tajnih podataka, koji je i preduslov za učešće srpske vojske i policije u mirovnim misijama EU.

Eštonova je tom prilikom najavila potpisivanje sporazuma o učešću Srbije u operacijama EU, koji će, kako je rekla, dovesti Srbiju korak bliže Uniji.
» PODELI OVU VEST SA DRUGIMA
» Komentari (3)
  • isidor ovdašnji  - kobajagi instruktori
    Bolje bi bilo da instruišu svoje ljude za normalno(humano,ažurno itd)izdavanje ličnih dokumenata našim građanima(sa posebnim osvrtom na NS)...
  • semtex  - topovsko meso
    Dok ovi lizu dupe europljanima i kamaraju kradene pare salju nase momke na drugi kraj sveta da ratuju...
  • jatzans
    A Jeremić je pažljivo pročitao sve stavke ugovora koji je poDpisao? I Razumeo? Saznao gde je Somalija i raspitao se o gusarima? Kaaaakav čovek! Blago vojnicima, a i nama sa njim!
Dodaj komentar
Vaši podaci:
Komentar:
Pročitajte pre slanja komentara:
Komentari koji sadrže vređanje, pretnje, bilo koju vrstu mržnje i diskriminacije, kao i netoleranciju neće biti objavljeni.
Komentari kojima nam skrećete pažnju na propuste neće biti objavljeni. Trudićemo se da grešku ispravimo.
Komentari koji se odnose na uređivačku politiku neće biti objavljeni. Vaša zapažanja ostavite u boksu Pišite uredniku.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti objavljeni.
Molimo Vas da se prilikom pisanja pridržavate pravopisnih pravila.
Molimo vas da se prilikom ostavljanja komentara skoncentrišete na temu.
Broj karaktera je ograničen i više nego dovoljan.
021 zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja istih. Mišljenja iznesena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Novosadskog informativnog portala niti Radija 021.
Anti-spam zaštita
U prazno polje unesite anti-spam kod koji vidite na slici. Ukoliko ne možete da ga pročitate kliknite na sliku da vam se prikaže novi kod.

Najnovije

test

» Poslednja 24 sata

» U poslednjih 48h

» Anketa

Posle pobede Nikolića očekujem da vladajuća koalicija bude:

 
Pozoriste mladih