Stočari strahuju od ukidanja kvota za mleko u EU

Evropski mlekari od danas mogu da proizvode mleko u neograničenim količinama – Brisel je ukinuo kvote uvedene pre više od 30 godina. S kvotama i bez njih, kažu srpski mlekari, već gube trku s evropskim.

Evropski mlekari od danas mogu da proizvode mleko u neograničenim količinama – Brisel je ukinuo kvote uvedene pre više od 30 godina da bi se sprečila preterana proizvodnja i viškovi. S kvotama i bez njih, kažu srpski mlekari, već gube trku s evropskim, uz godišnjih 2.700 litara mleka po kravi spram evropskih 8.000 litara.

Ukidanje kvota za proizvodnju mleka u EU najavljeno je 2003. godine, a granice su postepeno pomerane u poslednjih sedam godina kako bi se proizvođači navikli na veću proizvodnju. Uoči ukidanja poljoprivrednici iz 16 zemalja protestovali su u Briselu – strah ih je da će tržište preplaviti jeftino mleko.

Ograničenje se ukida da bi se podstakao izvoz u Kinu i Južnu Koreju – odgovaraju evropski parlamentarci. Kažu i da se situacija znatno promenila u odnosu na 1984, vreme planina od butera i jezera mleka, kada su kvote uvedene. Marija Danijela Lenzu iz Direktorata za poljoprivredu Evropskog saveta kaže da se očekuje da će potražnja mleka na svetskom nivou rasti, posebno u zemljama u razvoju.

"Međutim, svedoci smo znatnog pada cene mleka, kao i zabrane koju je uvela Rusija za uvoz hrane iz EU. Zato će kraj kvota za mleko biti šansa, ali i veliki izazov", smatra Marija Danijela Lenzu.

A gde je tu Srbija?

Stočari se žale da imaju problema da prodaju mleko. U njihovom udruženju kažu da su, usled ukidanja carina i prekida trgovine Evrope s Rusijom, viškovi jeftinog mleka – posebno iz Nemačke – zasitili srpsko tržište. A efekat ukidanja kvota videće se pre kraja godine.

Ljubiša Jovanović iz Udruženja proizvođača mleka Srbije navodi da, s obzirom na to da je Srbija opredeljena za EU, svaka promena poslovanja prati proizvođače. "Mi ne znamo koliko će, da li je tačno da je to samo šest do osam odsto povećanje proizvodnje mleka na teritoriji cele EU i da li će zaista sve to završiti u njihovom izvozu", smatra Jovanović.

S kvotama i bez njih, kažu srpski mlekari, već gube trku s evropskim, uz godišnjih 2.700 litara mleka po kravi spram evropskih 8.000 litara. Od države očekuju veću pomoć i dugoročno planiranje. Iz resornog ministarstva odgovaraju: uz premije za mleko i povećane podsticaje po grlu, tragaju za dodatnim merama kojima će ih podržati.

  • 05.11.2015 08:36
    videcemo
    nemam nista protiv seljaka i njihove proizvodnje mleka ali ono sto kupujemo po rafovima je samo obojena voda koja je preskupa i treba im pokazati da to nije ono sto mi zelimo
  • dj

    03.04.2015 13:01
    zanimljivo razmisljanje ABC
    interesuje me koje cemo mleko piti kada seljaci pokolju krave ,a evra nestane,ili ce nam nemci davati mleko za dinare.setite se ovoga kada budete radili ceo dan za 5 litara eu mleka
  • watson

    02.04.2015 11:48
    @abc
    Delom si u pravu ali treba uzeti u obzir da stocari i poljoprivrednici u zemljama clanicama eu imaju mnogo vece subvencije drzave za svaki kg ili litar proizvoda.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poslanica Nastasja Baković podnela ostavku

Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je konstatovao da je narodna poslanica Nastasja Baković (25) podnela ostavku na tu funkciju.

Priveden Sergej Trifunović

Glumac Sergej Trifunović priveden je nakon što je kod njega pronađena marihuana, nezvanično saznaje Nova.rs.