Sutra razgovori sa MMF o finansijama

Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) počeće sutra zvanične razgovore sa delegacijom Srbije povodom prve revizije aranžmana sa Srbijom od 1,2 milijarde evra.
Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) počeće sutra zvanične razgovore sa delegacijom Srbije povodom prve revizije aranžmana sa Srbijom od 1,2 milijarde evra.

U Beograd je misija MMF-a, koju predvoditi Zuzana Murgasova, stigla 29. aprila, a planirano je da razgovori traju do 12. maja.

Glavne teme prve revize trogodišnjeg aranžmana biće stanje u javnim finansijama Srbije, restrukturiranje javnih preduzeća, smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru, privatizacija. MMF je Srbiji 23. februara odobrio stend-baj aranžmana iz predostrožnosti koji obuhvata strukturne reforme i mere štednje za smanjenje budžetskog deficita.

Po dogovoru sa MMF-om bilo je planirano da struja u Srbiji poskupi za 15 odsto, ali je Vlada Srbije to odložila i najavila da će sa predstavnicima te finansijske institucije tokom prve revizije aranžmana razgovarati o odlaganju ili manjem procentu poskupljenja struje. Još nije objavljen plan racionalizacije javnog sektora, a kasne privatizacioni postupci preostalih društvenih preduzeća.

Predstavnici Vlade Srbije očekuje da će misija MMF-a biti zadovoljna rezultatima mera štednje jer je za prva četiri meseca budžetski deficit za oko 50 milijardi dinara manji nego što je bilo planirano.

Na osnovu osnovu dobrih rezultata u budžetu, premijer Srbije Aleksandar Vučić je najavio mogućnost da penzije i plate budžetskih korisnika, koje su smanjene od novembra prošle godine, budu povećane od oktobra ove godine, i da će to biti tema o kojoj će u avgustu ragovarati sa predstavnicima MMF-a.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija