Svaka kriza prvo i najjače pogodi siromašne

Finansijske krize nesrazmerno pogađaju društvo, jer najveći teret pada na leđa siromašnih građana, pa se kroz njih produbljuje ekonomski jaz.
Finansijske krize nesrazmerno pogađaju društvo, jer najveći teret pada na leđa siromašnih građana, pa se kroz njih produbljuje ekonomski jaz.

Istoričar sa Univerziteta Oksford, Peter Frankopan je analizirao evropske finansijske krize kroz istoriju i rekao da su fiskalne krize stare koliko i ekonomija.

Objašnjavajući kako su se istočna carstva nosila s takvim krizama, Frankopan je naveo primer "tihe okupacije" Osmanskog carstva kada su evropske sile preuzele kontrolu nad osmanlijskom blagajnom povlačeći paralelu sa današnjom situacijom u Grčkoj, koju bi, kako je rekao, mogla da čeka ista sudbina.

"Turske vlasti su o svom trošku morale da izgrade zgradu u kojoj su bili smešteni evropski finansijski emisari, koji su zapravo cedili novac iz njihove privrede putem banaka. Isti taj recept mogao bi sutra da čeka i Grčku, ali i Hrvatsku", upozorio je. Frankopan je napomenuo da je prošlo vreme zapadne hegemonije koja se zasnivala na tehnološkom napretku oružja koje im je omogućavalo da pokore i kolonizuju svet.

"Danas je u prvom planu digitalna tehnologija i pitanje je kako će se zapad nositi s konkurencijom po tom pitanju", poručio je on. "Živimo u vremenu zabrinjavajuće globalne tranzicije", kazao je, dodajući da se na zapadu gotovo potpuno zanemaruje neprekidno stvaranje trgovačkih veza koje donose velike promene u globalnoj ekonomiji, poput novog kineskog Puta svile.

Objasnio je da se kroz uobičajeni istrorijski narativ nameće potpuna kulturna hegemonija zapadne Evrope, dok se o istočnoj Evropi i Aziji uopšte ne raspravlja, iako su ta područja zapravo stecišta i izvorišta globalne ekonomske i kulturne razmene.

"Uvek se stavlja fokus na zapadnjačka carstva, poput britanskog ili španskog, slave se njihova veličina i civilizovanost, iako su svoj kolonijalizam i imperijalizam nametali silom, odnosno oružjem", rekao je Frankopan.

S druge strane imamo istočnjacka carstva, poput osmanskog ili mongolskog, koja se smatraju varvarskim i korumpiranim.

"To je potpuno pogrešna percepcija", izjavio je Frankopan, ističući kako su istočna carstva zapravo mnogo tolerantnija, kulturno više integrisana i zanimljivija po pitanju ekonomske saradnje.

  • 24.05.2015 13:53
    da
    bi bio jedan covek bogat mora da bude 10 miliona siromaha i prosjaka. Bez ogromne vecine sirotinje nema 1 promil bogatih!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poslanica Nastasja Baković podnela ostavku

Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je konstatovao da je narodna poslanica Nastasja Baković (25) podnela ostavku na tu funkciju.

Priveden Sergej Trifunović

Glumac Sergej Trifunović priveden je nakon što je kod njega pronađena marihuana, nezvanično saznaje Nova.rs.