Svaka radnja druga cena

Potrošači širom Srbije izdvajaju različite sume novca za iste namirnice, a cene variraju ne samo od grada do grada, već i od radnje do radnje istog maloprodajnog lanca.
Potrošači širom Srbije izdvajaju različite sume novca za iste namirnice, a cene variraju ne samo od grada do grada, već i od radnje do radnje istog maloprodajnog lanca.

Razlike u cenama su tolike da se često osnovne namirnice istih dobavljača u domaćim prodavnicama razlikuju u ceni i do 50 odsto. Tako za kilogram junećeg mesa treba platiti od 449 dinara, koliko je u Užicu i Pančevu, do 619 dinara, koliko ga plaćaju stanovnici Vranja.

- Svinjsko meso košta od 390 u Zrenjaninu do 500 dinara u Novom Pazaru, gde je pak teletina najjeftinija i košta 700 dinara, a najskuplja je u Kragujevcu i Pančevu gde iznosi 949 dinara. - pokazuju najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Tolike razlike u cenama istih proizvoda još jednom pokazuju koliko se od radnje do radnje može uštedeti. U zavisnosti od lokacije, odnosno kraja u kom žive, prodajne mreže, ali i kupovne moći, kupci za iste namirnice odvajaju različite sume novca.

"Tako visoki rasponi u cenama istih namirnica znak su da ne funkcioniše tržište", kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača i dodaje da "zbog niskog standarda i slabe kupovne moći trgovci sve pažljivije određuju cene, jer je ekonomska kriza donela i oštar pad prometa. Tako trgovački lanci postepeno usklađuju poslovanje sa standardom prosečnog potrošača.

Najdrastičnije razlike su kod cena svežeg mesa i prerađevina, ali i kod mlečnih proizvoda, ulja i masti. Ponekad se za novac potreban za kilogram ili litar na jednom mestu, na drugom mestu mogu kupiti dva. Tako se, na primer, litarski jogurt može kupiti za 69, ali i za 105 dinara, slično je i sa mlekom koje varira od 70 do 95 dinara za litar. Brašno trenutno u trgovinama košta od 42 do 65, dinara, a suncokretovo ulje od 89 do 121 dinara za litar.

Cene voća i povrća su u još većem neskladu, pa tako kilogram kupusa u Leskovcu staje 25, a u Beogradu 50 dinara, krompir je u Kragujevcu 35, a u Beogradu 70 dinara. Cena pasulja varira od 280 do 400 dinara, dok se jabuke najpovoljnije mogu pazariti u Kraljevu gde koštaju 40 dinara, dok u prestonici koštaju i po 100 dinara za kilogram.

  • vlada

    29.07.2014 06:06
    možda niko nije primetio ili slabo koga interesuje ali obratite pažnju na cene goriva, koja je tek tu razlika od grada do grada. Tako se cena kod istog prodavca (Grčki Eko, Slovenački Petrol i sl.) razlikuju po litri u NS i u KI i za od 6 pa nadalje dinara. Naj drastičnija je razlika u TNG, tu se kreće cena i po 10ak din od benziskih pumpi po NS i po KI, s tom razlikom da se ovde u KI dogovaraju o cenama, otvoreno, bez skrivanja, javno govore o tome, što bi se reklo "javna je tajna"
  • member

    28.07.2014 12:44
    u sustini je to ok - svaka prodavnica formira svoju cenu, svako se bori za svoje trziste.

    ne vidim gde je problem.
  • dule

    28.07.2014 10:17
    Za novinara u pokušaju koji je pisao ovaj članak: nije svaki jogurt isti, nije svako meso isto, nisu svaka jaja ista... Shvatili ste problem nadam se.

    A ako nam Pokret za zaštitu potrošača služi da nam kaže da treba obići par prodavnica ukoliko želimo da prođemo jeftinije onda mogu slobodno da ga zatvore - mi koji zarađujemo svoj novac smo to odavno saznali.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija