Svaki peti vlasnik ne plaća porez na imovinu

Kada bi u Srbiji svi građani plaćali porez na imovinu ne bi bilo potrebe da ta dažbina poskupi ni za jedan dinar, smatra direktor projekta Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ) Aleksander Grunauer.

Kada bi u Srbiji svi građani plaćali porez na imovinu ne bi bilo potrebe da ta dažbina poskupi ni za jedan dinar, smatra direktor projekta Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ) Aleksander Grunauer.

Dodaje da prema njihovim istraživanjima porez ne plaća svaka peta ili čak četvrta kuća, jer i nije u evidenciji.

Grunauer precizira da treba slati ljude na teren kako bi popisali nepokretnosti, jer su neke kuće proširene, neke su nove, a neke nikad i nisu bile prijavljene.

"Takvih nekretnina ima između 20 i 25 odsto i one treba da uđu u evidenciju. To bi povećalo poreske prihode opština tako da građanin koji je do sada redovno plaćao ne bi morao da plati ni dinar više", tvrdi predstavnik nemačkog GIZ-a, koji je u saradnji sa FREN-om sproveo istraživanje o poreskom obuhvatu po opštinama.

  • Upućeni

    05.04.2014 13:50
    Da dodam...
    Naš zakon je skrojen tipično "tajkunski". Naime, raniji zakon je definisao kvalitet objekta, sa sve pojedinostima tipa materijal, prozori, parketi, mermer, bazeni... A onda je donesen NOVI, koji definiše osnovicu poreza prema "prosečnoj prodaji" na toj lokaciji???? Prevedeno znači: "komšija" na Tatarskom brdu(ili u Dolini lopova) proda luxuznu kuću vrednu 500 hiljada evra, što je osnovica za moju "udžericu" staru 70 godina, koja se tu nalazila i pre lopova. Ovo za nauk i novinarima da istraže da li je tako i postave pitanje nadležnima.
  • ns

    05.04.2014 12:31
    A u hrvatskoj ne postoji porez na kuće pa što se ne ugledamo na njih. Socijalna pomoć u nemačkoj je mnooogo veća nego plate u Srbiji, mogli bismo i to da usvojimo. Samo da pare dolaze halavim političarima i njihovim poltronima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija