Svaki šesti radnik na bolovanju nije bolestan

Srbi su rekorderi po broju korišćenih bolovanja, a procenjuje se da svaki šesti nije zaista bolestan.
Srbi su rekorderi po broju korišćenih bolovanja, a procenjuje se da svaki šesti nije zaista bolestan.

Ukupno 295.893 zaposlena koristila su bolovanje prošle godine, što je 35 odsto veći broj od zemalja u regionu (Hrvatska, Bugarska, Slovenija, Rumunija, Grčka) a čak 59 odsto više od proseka zemalja EU, pokazuju podaci Mreže za poslovnu podršku.

Njihovo istraživanje je pokazalo da zahvaljujući korupciji i burazerskim vezama u zdravstvu, lekari masovno daju bolovanja i kad treba i kad ne treba.

"Ta praksa je najviše izražena u malim sredinama, jer se u njima veliki broj ljudi poznaje, pa je teško odbiti kada vas prijatelj ili komšija zamoli da mu otvorite bolovanje. Najčešće napišemo da su u pitanju stomačne tegobe, problemi sa krstima, odnosno ukočenost ili grip", kaže za Blic doktor iz Požarevca.

Lažna bolovanja je teško dokazati, jer po našem zakonu, poslodavac mora da ima svedoka da je njegov zaposleni umesto da se leči, bio na nekom drugom mestu. Kompanije najveći problem imaju tokom letnjih meseci, kada mnogi zaposleni uzimaju lažna bolovanja da bi otišli na selo i obavili sezonske poslove. Ako imamo u vidu da se svaki peti građanin Srbije bavi poljoprivredom, broj onih koji uzimaju bolovanja zbog radova na selu nije zanemarljiv.

Ranije istraživanja pokazala su da naš radnik sedi na bolovanju 25 dana godišnje, dok slovački ne prelazi 12 dana, a nemački osam. Istražinje Blica pokazalo je da je od ukupnog broja zaposlenih u deset ministarstava, od kojih su dobijeni podaci, svaki sedmi prošle godine iskoristio u proseku 24 dana bolovanja. Od 4.287 zaposlenih, njih 570 zbog bolesti je bilo odsutno čak 14.168 dana.

Dok većina zaposlenih u Ministarstvu poljoprivrede revnosno ide na posao, svaki drugi kolega u Ministarstvu državne uprave bio je tokom prošle godine na bolovanju. Jedino u Ministarstvu za vanredne situacije, na čijem čelu je Velimir Ilić, niko od 17 zaposlenih nije bio na bolovanju tokom 2014. godine.

  • jamajka

    25.01.2015 13:12
    radim i bolesna
    godinama unazad, kod privatnog poslodavca na bolovanje idu samo oni koji su dobri sa šefom i sam šef, mi ostali radimo i s temperaturom...sada opet radim bolesna jer nema ko da me menja, tako da uvek na isto izađe....
  • Caca

    25.01.2015 12:50
    Ne znam.........
    ko ide na bolovanje a da nije bolestan! , verovatno oni koji imaju para i kojima taj isti posao nije bitan. Lecim se od karcinoma i moram da radim, bolovanje 65% , invalidsku mi ne daju (kada je dobijem nece mi ni trebati)a para nemam da platim.O odnosu drzave prema (pravim) bolesnicima mogla bih pisati do sutra, ovo je samo da mi , malo, bude lakse.
  • 25.01.2015 12:48
    Kod mene u sluzbi dolazimo bolesni. Ima posla preko glave. A drzavna ustanova je u pitanju. P.S. Sem sefa. On ode na bolovanje i ne vrati se po izvestaju vec nastavi godisnji. Mi smo ovdasnji, sef je patriJota sa donesenim navikama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poslanica Nastasja Baković podnela ostavku

Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je konstatovao da je narodna poslanica Nastasja Baković (25) podnela ostavku na tu funkciju.

Priveden Sergej Trifunović

Glumac Sergej Trifunović priveden je nakon što je kod njega pronađena marihuana, nezvanično saznaje Nova.rs.