Svaki treći proizvod u radnjama iz uvoza

Svaki treći proizvod na policama trgovinskih kuća u našoj zemlji, stiže nam iz uvoza.

Svaki treći proizvod na policama trgovinskih kuća u našoj zemlji, stiže nam iz uvoza.

Udeo strane robe je znatno veći u hipermarketima, gde se nudi i bela tehnika, akustika, aparati za domaćinstvo, koji su mahom proizvedeni van granica Srbije. S druge strane, "stranaca" je puno i na rafovima gde se nude proizvodi po kojima smo nekada bili poznati.

Tako su na trpezama i u kineski luk, holandski krompir, kirgistanski pasulj... "Bez obzira na vesti o povećanom uvozu poljoprivrednih proizvoda, ipak, proizvodi domaćih proizvođača su i dalje dominantni na policama trgovaca - kaže za "Novosti" Goran Kovačević, direktor trgovinske kuće "Gomeks". "Tačno je da je većina tehničkih proizvoda iz uvoza, ali prodaja tih proizvoda je u dramatičnom padu, pa kada uzmete prosek ipak su najbitniji proizvodi domaćih mlekara, pekara, proizvođača sokova, voda."

Privredni konsultant Dragoljub Rajić smatra da je domaćim proizvođačima učinjena medveđa usluga što u Srbiji dominiraju veliki inostrani lanci, koji favorizuju svoje robne marke i proizvode iz matičnih zemalja. "Srbija je najveće tržište u regionu po broju stanovnika i olako smo prepustili prostor za razvoj domaće trgovine, koja je trebalo da proširi svoje lance po regionu, a desilo se upravo obratno", ocenio je Rajić. "To se direktno odrazilo na gubljenje prostora za plasman domaće robe, pa i zatvaranje domaće proizvodnje, smanjenje zarada zaposlenih kod domaćih proizvođača i naravno gubitak radnih mesta."

Problem je, napominju stručnjaci, što se u Srbiji godinama priča o velikim kapitalnim projektima, a ne postoji strategija razvoja domaće trgovine i proizvodnje. To je razlog zašto smo od zemlje sa najvećim potencijalom za razvoj u regionu, došli na dno regionalne lestvice po zaposlenosti, zaradama i životnom standardu.

Tačno je da odlukom da idemo u EU moramo da prihvatimo slobodno tržište i ne treba biti protivnik te ideje, koja je dobra prvenstveno za potrošače, jer ih lišava određenih monopola i daje im mogućnost izbora - ističu u Mreži za poslovnu saradnju. "S druge strane, ako se kreće u takvu integraciju bez jasne strategije i povoljnog poreskog sistema za razvoj sopstvene proizvodnje i trgovine, direktno se srlja u siromaštvo."

  • Nero

    26.05.2015 06:42
    A i znamo zašto.
    Jedina smo zemlja u svetu gde se proivođači pljačkaju i upropašćavaju. Recimo zašto nismo konkurentni u poljoprivrednim proizvodima koje se proizvode u Vojvodini, a jeftiniji su proizvodi iz inostranstva i sa transportom? Zato što Beograđani otkupljuju poljoprivredne proizvode za mizerne cene tako upropašćavajući proizvođače, pa udaraju svoje astronomske marže i tako to prodaju zarađujući profit nit orali nit kopali, i dobijemo proizvod skuplji od prozvoda iz inostranstva. Pa ceo Beograd živi od takve pljačke i upropašćavanja proizvođača, pa krive jeftine proizvode iz inostranstva kako bi otklonili sumnju sa sebe. Šta se desilo pre par godina? Proizvođači pšenica u Vojvodini se nisu složili za cenu otkupa pšenice koji nudio Beograd, i poljoprivrednici se odlučili direktno da izvezu pšenicu u inostrnstvo gde plaćali mnogo više. Na to Beograd odmah stavio zabranu izvoza pšenice i tako naterao poljoprivrednike da prodaju pšenicu za mizerne cene koje jedva pokrivali proizvodnju. A Beograd istu tu pšenicu izveo po ceni gde ostvario veliki profit a da videli nisu njive. Da nema pljačke Beograda mi bi imali konkurentne proizvode u svetu, valjda je to jasno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija