Svako sedmo dete prima socijalnu pomoć

Iako se broj mališana u našoj zemlji smanjuje iz godine u godinu, istovremeno raste broj dece o kojoj država mora da vodi računa.
Država je treći roditelj za oko 200.000 mališana, govore podaci Zavoda za socijalnu zaštitu koji svedoče o porastu broja dece u sistemu socijalne zaštite.

Među njima je najviše dece koja dobijaju novčanu socijalnu pomoć. Slede deca čije se mame i tate spore oko roditeljstva, deca sa problemima u ponašanju, mališani pod starateljstvom države, oni koji su žrtve nasilja i zanemarivanja, kao i deca sa smetnjama u razvoju.

Iako se broj mališana u našoj zemlji smanjuje iz godine u godinu, istovremeno raste broj dece o kojoj država mora da vodi računa, o čemu ilustrativno svedoče podaci Republičkog zavoda za statistiku koji govore da je u periodu od 2011. do 2014. godine broj dece u našoj zemlji smanjen za 33.279. U istom vremenskom periodu, broj mališana koji se nalaze na evidenciji centara za socijalni rad povećan je za 45.397, odnosno za čak 20 odsto.

To u statističkom prevodu znači da se krajem prošle godine 193.865 mališana nalazilo na evidenciji centara za socijalni rad. Nenad Stojanović, savetnik Zavoda za socijalnu zaštitu, ne krije zabrinutost zbog činjenice da čak 15,5 odsto mališana u našoj zemlji koristi usluge socijalne zaštite.

"Najveći broj (57 odsto) spada u korisnike novčane socijalne pomoći – podaci govore da čak 373.595 dece prima dečji dodatak, a novčanu socijalnu pomoć dobija 96.868 dece, odnosno 48.686 porodica. Podaci takođe pokazuju da od ukupno 368.000 jednoroditeljskih porodica, pet odsto njih koristi novčanu socijalnu pomoć", ističe Stojanović.

Podaci Zavoda za socijalnu zaštitu govore da je u prethodnoj godini 837 dece odrastalo u domovima za decu bez roditeljskog staranja, a 5.205 bilo je smešteno u hraniteljskim porodicama. Jelena Pešić, pedagog Zavoda za socijalnu zaštitu, ističe da ohrabruje podatak da je tokom 2014. godine svega 31 dete starosti do tri godine bilo smešteno u domove za decu bez roditeljskog staranja.

"To predstavlja nastavak pozitivnog trenda koji je započeo pre nekoliko godina kada je obustavljen prijem mališana mlađih od tri godine u domove za decu bez roditeljskog staranja. Tako je, primera radi, 2012. godine u ovim domovima odrastalo 54 dece, a 2013. godine 38 mališana bilo je smešteno u ove ustanove socijalne zaštite. Uglavnom je reč o deci koja imaju višestruke zdravstvene smetnje i za koju još uvek nisu pronađeni usvojitelji, odnosno hranitelji", ističe Pešićeva.

Ona primećuje da raste broj hranitelja koji vode računa o mališanima sa fizičkim i mentalnim smetnjama – od 5.205 mališana koji se nalaze u hraniteljskim porodicama, 808 njih ima razvojne i zdravstvene poremećaje. "Ohrabruje nas i činjenica da se tokom prethodne godine čak petina mališana sa smetnjama u razvoju vratila iz domova u porodice, što svedoči o tome da u lokalnim zajednicama ima sve više servisa podrške roditeljima koji gaje decu sa smetnjama u razvoju", objašnjava Jelena Pešić.

Na žalost, stručnjaci centara za socijalni rad upozoravaju da je fizičko i psihičko zlostavljanje dece u porastu – više od 90 odsto porodica u kojima se vrši nasilje nad decom su biološke porodice. Tokom prethodne godine, evidentirano je ukupno 4.938 dece žrtava različitih vidova nasilja, fizičkog, psihičkog ili zanemarivanja od strane roditelja.

"Mi ne možemo biti sigurni da li se nasilje nad decom zaista povećava ili se ono samo više prijavljuje, ali je u svakom slučaju dobro što se ova deca sada nalaze u evidenciji sistema socijalne zaštite", ističe Jelena Pešić.

Podaci Zavoda za socijalnu zaštitu svedoče da je tokom prethodne godine pokrenuto 400 postupaka za lišenje roditeljskog prava, što predstavlja lagani pad u odnosu na 2013. godinu kada su pred sudovima pokrenuta 552 postupka za lišenje ovog prava.

  • Spark

    12.07.2015 06:18
    alcija
    Akcija trece dete.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija