Trećina nezaposlenih u Srbiji nema nikakve kvalifikacije

Na evidenciji nezaposlenih u Srbiji, prema poslednjim podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, ima oko 760.000 lica, a trećina njih zapravo nema nikakve kvalifikacije.
Na evidenciji nezaposlenih u Srbiji, prema poslednjim podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, ima oko 760.000 lica, a sudeći po ocenama koje se poslednjih dana čuju, dobar deo njih teško će ikada doći do radnog mesta, jer trećina njih zapravo nema nikakve kvalifikacije.

Naime, dok domaći stručnjaci kao prednost Srbije ističu kvalifikovanu i jeftinu radnu snagu, strani investitori ocenjuju da mi, zapravo, nemamo jaku radnu snagu, odnosno dovoljno kvalitetnu da bi je uposlili, i upozoravaju da se pod hitno mora uspostaviti saradnja obrazovanja i tržišta rada kako bi se na evidenciji nezaposlenih našli kvalifikovani radnici koji su potrebni investitorima. Uz to, ministar prosvete Srđan Verbić poručuje da poslodavce više zanima šta ko zna da radi nego koju diplomu ima, stavljajući do znanja nezaposlenima da se valja latiti posla bez obzira na stepen obrazovanja.

Posebno je pitanje koliko su fakultetski obrazovani građani Srbije, koji godinama čekaju na evidenciji nezaposlenih jer za njihovom strukom nema potražnje, danas spremni da se prekvalifikuju u proizvodnog radnika potrebnog tržištu rada. Direktor Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza ( SIEPA) Nenad Bjelogrlić pozvao je sredinom sedmice na Poslovnom forumu Mađarska-Srbija investitiore iz našeg severnog susedstva da ulažu kod nas tvrdnjom da je naša radna snaga "veoma kvalifikovana".

"Imamo odličan sistem školovanja baziran na univerzitetskim centrima koji se nalaze od severa do juga zemlje i strane kompanije često hvale svoje zaposlene i veoma su njima zadovoljni. Sa druge strane, Srbija ima među najnižim prosečnim platama u regionu, što praktično znači da investitor može da dobije veoma kvalifikovanu radnu snagu po veoma konkurentnoj ceni", predočio je Bjelogrlić mađarskim privrednicima.

Za razliku od njega, Majkl Davenport, šef delegacije Evropske unije u Srbiji ističe da u Srbiji vlada velika nezaposlenost, ali da tržište rada nema dovoljan broj kvalitetno obrazovane radne snage, tako da je neophodna dodatna obuka.

"Da bi se prevazišao problem, potrebno je delovanje oba sektora, obrazovanja i tržišta rada. S obzirom na to da se tržište rada sastoji od mnoštva sektora, za Srbiju je veoma važno da se formira što veći broj sektorskih veća da bi mogli uspešno da rade na Nacionalnom okviru kvalifikacija u Srbiji", smatra Davenport.

I sada već bivši nemački ambasador u Srbiji Hans Vilhelm izneo je svojevremeno opšti stav privrednika iz Nemačke, koji se umnogome podudara sa Devenportovim: Srbiji nedostaje kvalifikovane i kvalitetne radne snage, a njeno obrazovanje predstavlja ključni problem.

"Nije dovoljno da strane kompanije dođu u Srbiju, već država mora da se postara da ima dovoljno obrazovanih kadrova. U suprotnom ni domaće, ni strane kompanije ne mogu da šire svoje kapacitete. Nemački privrednici žale se da ne mogu da pronađu dovoljno kvalifikovanih radnika i to najviše u oblasti auto-industrije i mašinstva, dok ih na menadžerskom nivou u Srbiji ima i više nego dovoljno. Iz tog razloga nemačke kompanije često moraju da na sebe preuzmu dokvalifikaciju potrebne radne snage u Srbiji", ocenio je Vilhelm.

U svakom slučaju, nesporno je da postoji raskorak između obrazovanja i tržišta rada, da su radnici u Srbiji spremni da rade za 200 evra – što nigde u drugim državama ne bi, da mnogi fakultetski obrazovani rade poslove niže složenosti. No, u isto vreme nepobitna je činjenica i da su trenutno trećina nezaposlenih u Srbiji nekvalifikovani, a mnogi nemaju ni osnovnu školu. Pri tome oni već godinama čekaju na posao, a i prvi su po pravilu ostajali bez radnih mesta u proteklim privatizacijama, i teško je verovati da bi se oni sada "pod stare dane" mogli prekvalifikovati ili dokvalifikovati za neko od zanimanja koje investori traže.

Zbog toga je važno da se ubuduće mladi školuju za zanimanja za kojima postoji potreba, jer samo tako za njih ima nade da nađu radno mesto, pa bilo ono dobro ili slabo plaćeno. Ipak, sasvim je smisleno i je pitanje zašto bi kvalifikovana radna snaga u Srbiji pristajala da radi za platu koja je čak manja od minimalne zarade u bilo kojoj evropskoj državi.

  • Lovac Luka

    06.07.2015 19:54
    procenti
    Cemu sluzi ova statistika i podaci ako znamo da dobra vecina zaposlenih nema potrebne ili nikakve kvalifikacije za posao koji rade.Kontrole nema,nema odgovornosti,svima je bitno otimaj dok mozes i ne talasaj.Kada nas pogodi CUNAMI bice kasno.
  • 200 evra nije plata

    05.07.2015 07:38
    Drugovi investitori bi radnike za 200 evra mesečno plus 10.000 evra državne subvencije po zaposlenom i još da to bude superkvalifikovana radna snaga. Dragi investitori toga nema ni u Diznilendu izvolite platiti radnicima obuke i prekvalifikacije pošto ste od strane ove države dovoljno počašćeni. Domaći privrednici takve uslove u sopstvenoj državi ne mogu ni da sanjaju. Možda bi politiku trebalo okrenuti razvoju domaće privrede pošto se sa stranim investitorima nismo mnogo postigli. Doduše ambijent za ulaganje i pravna sigurnost su daleko od poželjnih uslova za investiranje. Najveći deo krivice snoste sve vlade u proteklih petnaest godina ali uvek je lakše reći da je kriv narod pošto je nepismen, nekvalifikovan i lenj što uopšte nije tačno. Sve vlade su razvijale samo tajkune i monopoliste a razvoj malih i srednjih preduzeća ih nikada nije mnogo zanimao.
  • 05.07.2015 07:19
    verovatno nemaju ni državljanstvo

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Priveden Sergej Trifunović

Glumac Sergej Trifunović priveden je nakon što je kod njega pronađena opojna droga, nezvanično saznaje Nova.rs.

Možda uopšte ne bude bagremovog meda

Naglo zahlađenje i veoma niske temperature nepovoljno su se odrazile na pčelarstvo, a od prve bagremove paše praktično neće biti nikakvog prinosa meda.

Brnabić saopštila: Svi izbori 2. juna

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je donela odluku da se prihvati zahtev stranaka opozicije da svi lokalni izbori budu održani zajedno sa beogradskim, 2. juna.