Trećina poslanika ni da bekne u Skupštini

Od 16. aprila više od trećine poslanika u Skupštini Srbije uopšte nije učestvovalo u raspravi.
Od 16. aprila do početka jula nešto više od trećine poslanika u Skupštini Srbije uopšte nije učestvovalo u raspravi.

To je pokazao izvod iz elektronske evidencije rada narodnih poslanika, koji je B92 tražio po Zakonu o dostupnosti informacija od javnog značaja.

"Ješćete, spavati i umivati se u ovoj Sali, ali do 15. jula narod Srbije i ceo svet će znati da smo spremni da učinimo sve da bismo ispunili ono što obećamo", rekao je prilikom iznošenja ekspozea premijer Aleksandar Vučić.

Do 15. jula parlament je radio 34 dana. Raspravljalo se i polemisalo – neki satima, neki u minutima.b Trećina poslanika u tom periodu na sednicama nije progovorila ni reč. Polovina od njih su iz najbrojnije poslaničke grupe SNS-a, ali nisu jedini.

Elektronska evidencija kaže da su sednice prećutali:

- Mladen Grujić, Nova Srbija

- Srđan Dragojević, SPS

- Milanka Karić, Pokret snaga Srbije

- Bojan Kostreš, LSV

- Milutin Mrkonjić, SPS

- Krstimir Pantić, SNS

- Branko Ružić, SPS

Rekorderi u učešću u raspravama su:

- Janko Veselinović, NDS 5 sati h 00 minuta i 14 sekundi

- Zoran Babić, SNS 4 sata 1 minut i 25 sekundi

- Borislav Stefanović, DS 3 sata 35 minuta i 27 sekundi

- Olgica Batić, DHSS 2 sata 33 minuta

Najviše je poslanika čija se aktivnost u sali meri minutima.

Čime se, ako ne nastupom u sali, meri aktivnost narodnih predstavnika? Novinarka "Politike" prati rad Skupštine Srbije godinama i poslednja statistika je ne iznenađuje.

"U ovom sazivu se nastavlja stara praksa. Imali smo jednog poslanika u jednom od prethodnih saziva koji je dve godine zaredom bio poslanik koji je najviše vremena proveo u sali, a za te dve godine on nije rekao apsolutno nijednu reč. To se i sada događa. Poslanici iz vladajuće koalicije, bez obzira o kojoj većini je reč, smatraju da je njihov posao da sede tu, da sve što vlada kaže oni samo pritisnu odgovarajuće dugme i da je to što je vlada rekla - zakon", priča novinarka Mira Čekerevac.

Da li je izmena izbornog zakona lek za parlamentarnu ćutologiju?

"Ključna stvar u promeni izbornog zakona bi trebalo da se odigra između uspostavljanja veze između onih koji su birači i oni koji su poslanici. Ukoliko bi postojala ta veza onda bi postojala motivacija poslanika da diskutuju po određenim temama, da se javljaju za reč, jer bi tako pokazali svojim biračima da su tu, da vode računa o njihovom interesu", navodi Đorđe Vuković iz CESID-a.

"Problem nije nov, tu je godinama", podseća Vuković i navodi da je nastao kada je uveden proporcionalni izborni sistem 2000. godine.

  • Vojvođanka

    25.07.2014 05:18
    bravo za Teču
    Svaka reč je na svom mestu, tačno tako, 115 din po radnom satu, pa da vidiš kako se niko neće otimati za privilegije, a i uštede će se ostvariti u državi bez otimanja od penzionera.
  • Steva -NS

    24.07.2014 21:49
    Ćutolozi znaju,da su tako pametniji.I ovi što govore,bolje da ćute!
  • Petar Dobromirov

    24.07.2014 21:12
    Smanjenje troškova države
    Već je odavno došlo da se prepolovi broj poslanika

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija