U narednim godinama veći broj obolelih od raka zbog bombardovanja

U narednim godinama, u Srbiji se može očekivati znatniji rast broja novoobolelih i umrlih od solidnih tumora, kao direktna posledica NATO bombardovanja 1999, izjavio je danas predsednik Društva Srbije za borbu protiv raka Slobodan Čikarić, pozivajući se na statistike o odloženom dejstvu kancerogenih agensa.
U narednim godinama, u Srbiji se može očekivati znatniji rast broja novoobolelih i umrlih od solidnih tumora, kao direktna posledica NATO bombardovanja 1999, izjavio je danas predsednik Društva Srbije za borbu protiv raka Slobodan Čikarić, pozivajući se na statistike o odloženom dejstvu kancerogenih agensa.

Od trenutka izloženosti osiromašenom uranijumu, koji je kancerogeni agens, do kliničke manifestacije malignog tumora treba da prođe latentni period (vreme mirovanja), koji za solidne tumore traje u proseku 15 godina i ističe 2014, rekao je dr Čikarić na konferenciji za novinare. Od 2006. u Srbiji je registrovana "eksplozija leukemija i limfoma", kad se završio latentni period koji za ove bolesti traje sedam i po godina, rekao je on i objasnio da naučni dokazi da je za to kriv osiromašeni uranijum "nisu u zoni slučajnosti, nego visoke signifikantnosti".

Solidni tumori, koji čine 95 odsto malignih tumora, razvijaju se na tkivima koja su relativno rezistentna na radijaciju, dok su kod leukemija i limfoma zahvaćena tkiva koja su radiosenzitivna. Zato u tom slučaju kraće traje karcinogeneza - period u kome se zdrave ćelije pretvaraju u maligne, istakao je dr Čikarić.

"Ne postoji prag za dozu agensa koji je potreban da pokrene karcinogenezu. To može da proizvede bilo koja doza koja uđe u organizam, a isto je i sa fenomenom mutacije genoma", rekao je on i dodao da latentni period za nastanak psiho-fizičkih malformacija kod potomaka traje najmanje 100 godina.

Podsećajući da je 15 tona osiromašenog uranijuma, koji je najvećim delom bačen na Kosovo i rubni deo Pčinjskog okruga, bio raznet po čitavom Balkanu u vidu prašine mikronskih dimenzija i da je vreme njihovog poluraspada 4,5 milijardi godina, on je naveo da se već desio prelaz u kome su stope učestalosti oboljevanja naglo povećane za sve lokalizacije raka, kao i za sve uzraste.

"Prema poslednjim zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije, u 2011. je registrovano 37.437 obolelih od raka, što znači da je povećanje bilo dva odsto godišnje od 2001, a umrlih je bilo 21.007. U 2014. se očekuje 39.900 novoobolelih i 22.000 umrlih, a u narednim godinama znatniji porast novih slučajeva po stopama od tri do šest odsto, a možda i više", rekao je dr Čikarić.

  • vv

    26.03.2014 14:52
    Ima tu svega
    Moja sestra je radila kao sluzbenik u zgradi ministarstva odbrane u Bgd, zgrade koju je roknuo projektil. Posle su iz rusevine kupili sta su mogli da pokupe. 2004. je u svojoj 53. godini dobila limfomu i ubrzo umrla.
    Mislim da clanak pise, izolovano, samo of ovom uzroku raka. A naravno da nam dodatno prete uzroci kao stres, izlozenost henikalijama, pusenje (ne zaboravite), gojaznost, hemija i pre-procesirana hrana, ...
    Ima nesto sto je i do nas: ostaviti pusenje, ne biti gojazan, jesti sto vise sveze, presne hrane (voce, povrce), fizicka aktivnost(bicikli), obrazovati se na tu temu ... i da ne popujem previse. Pozdrav
  • Scotch Bonnet

    26.03.2014 13:48
    Doktori a ostali uzroci
    Doticnog doktora treba zapitati da li se u njegove cifre uracunava nekontrolisana upotreba pesticida i herbicida ili se on strogo drzi to sto mu je rekla drzavna administracija rekli.

    Sta cemo sa kancerogenim mlekom?

    Cernobil?

    Zagadjenja reka i jezera o kojima stalno citamo po novinama?



  • 26.03.2014 09:35
    Ima tu istine. E, sad još da nam objasni koliko procenata dece će se razboleti jer već više od godinu dana piju aflatoksično mleko i jedu aflatoksične proizvode. I u kom periodu možemo da očekujemo pojavu bolesti i kolika je stopa smrtnosti u ovim slučajevima. I kolika je u celoj priči krivica Gorana Ješića koji je objavio ove podatke?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija