Uskoro mašina za masovnu proizvodnju kajmaka

Srbija bi uskoro mogla da dobije uređaj za proizvodnju kajmaka ujednačenog i vrhunskog kvaliteta, koji bi, kako ističu autori patenta, imao "prođu" na svakom tržištu i postao nacionalni brend.
Srbija bi uskoro mogla da dobije uređaj za proizvodnju kajmaka ujednačenog i vrhunskog kvaliteta, koji bi, kako ističu autori patenta, imao "prođu" na svakom tržištu i postao nacionalni brend.

Na ideju da konstruišu takav uređaj došli su profesor Ognjen Maćej i inženjer Dušan Marković, a njihov patent će omogućiti povećanje proizvodnih kapaciteta, uz zadržavanje autohtonog načina proizvodnje.

Proizvodnja kajmaka u Srbiji sada je dosta usitnjena, a kako je ukazao Maćej, najveći problem je mikrobiološka slika kajmaka, budući da se priprema na otvorenim prostorima, takozvanim katunima, uglavnom na planinama. "Zbog toga smo došli do ideje da napravimo uređaj koji bi omogućio da se dobije kajmak ujednačenog, odnosno standardnog kvaliteta, da se proizvodi na izvorni način kako bi se sačuvale sve njegove senzualne karakteristike i hemijski sastav, a da mu se obezbedi dobra mikrobiološka slika", naveo je Maćej.

Prednost uređaja je i njegova ekonomska opravdanost, jer omogućava da se proizvede veća količina kajmaka na manjem prostoru. Kajmak se proizvodi samo u pojedinim delovima zemlje, pre svega u zlatiborskom, užičkom i kraljevačkom području. Proučavajući užički kajmak, zlatarski sir i svrljiški sir, u sklopu projekta Ministarstva nauke, tvorci patenta su u toku istraživanja na tim područjima zaključili da je kajmak veoma dobrog kvaliteta, ali da se razlikuje po hemijskom sastavu, količini masti ili proteina.

"Tu smo dobili ideju da napravimo patent vertikalnog tipa, ali već uveliko pravimo i uređaj horizontalnog tipa, sa pokretnom trakom i većeg kapaciteta", objasnio je Maćej. Patent treba da podstakne proizvodnju kajmaka u brdsko-planinskim područjima, u kojima klima pogoduje proizvodnji kvalitetnog mleka i da se na taj način ožive sela, a mladi motivišu da ostanu na selu i podstakne osnivanje malih radionica. Na taj način stvorila bi se mogućnost da otkupe mleko na manjem prostoru, da ga lako transportuju i da se kajmak proizvodi tokom cele godine, objavljeno je u Agrobiznis magazinu.

Proizvodnja kajmaka je ograničena na mali broj zemalja, na primer Hrvatska i Slovenija ne proizvode kajmak, i tu prednost treba iskoristiti, smatra Maćej. Kako je dodao, Srbija može biti poznata po kajmaku kao izvornom proizvodu, kao što je Švajcarska poznata po proizvodnji sira, Holandija po gaudi, Italijani po sirevima sa plemenitim belim plesnima, gorgonzoli, rokforu.

Cilj tvoraca patenta je da drugima daju šansu da nastave da rade na projektu i da usavršavaju proizvodnju kajmaka. Prilikom izrade uređaja pomagalo im je 40 saradnika, a trogodišnja istraživanja proizvodnje užičkog kajmaka i zlatarskog i svrljiškog sira finansiralo je Ministarstvo nauke.

Uređaj je kapaciteta 100 litara

U kadice se sipa mleko, nakon formiranja kore, kajmak se skida i pomoću cevi, mleko se šalje u prihvatni sud u kojem se pravi sir. Uređaj omogućava i strujanje vazduha, kako bi se formirala kora.

Unutra su postavljene i UV lampe, kako bi se i unutrašnja površina uređaja sterilisala od mikoroorganizama. Protok vazduha je optimalan kako bi se što bolja formirala kora, odgovarajuće debljine i vlažnosti. Takođe postoji i sistem za hlađenje, koji treba da ohladi koru i omogući očvršćivanje masti kako bi se kora lako skinula.

Mašina ima uređaj za pranje koji pod pritiskom pumpe pere ceo sistem koji je zatvoren, ne mora da se pere ručno i to je suština cele priče. Proces formiranja kajmaka sa hlađenjem može da traje do 24 sata, dok bi u individualnoj proizvodnji to trajalo i do 12 sati duže. Skraćivanje procesa proizvodnje je ekonomski opravdano, a kvalitet kajmaka bolji.

  • No Name

    29.10.2013 09:44
    @Anonimus
    Potpuno se slažem jer sam i ja upravo ovo hteo da napišem...
  • 29.10.2013 08:05
    Ne znam samo kome ćete ga tako skupo naplaćivati. Dok je aflatoksine ni mleko se ne izvozi, a kamoli kajmak. Trovaće samo svoj narod za skupe pare, kao što rade već godinu dana sa mlekom. Ispadne da je prosečna nemačka krava bolje zaštićena od prosečnog građanina Srbije. Ali, mi smo dobili što smo zaslužili. Pijte mleko i jogurt, jedite kajmak, a onda optužite Amere da smo bolesni zbog njihovog bombardovanja. Ako nam je tako lakše - i to je OK. Stoka smo mi!
  • NN

    28.10.2013 19:48
    Odlicna stvar!
    Tako je, ovaj fabricki kajmak nece biti kao sto je domaci ali ce, nadajmo se, biti dovoljno dobar, i jeftin, da se prodaje. Kolaci, vino, rakija, i mnogo sto sta drugo se industrijski proizvodi i ima prodju. Srbija treba da iskoristi ovu priliku da zastiti kajmak kao svoj brend i da ga naplacuje ekstra zbog geografskog porekla. Srbija ima jako dobru hranu i to je jedna od sansi za Srbiju.

    Do pre desetak godina u kanadi nismo imali kajmak (pa smo (dosta uspesno) mesali neke sireve i namaze za gibanicu). Posle se pojavio industrijski kajmak - neko (valjda nash) proizvodi u Ontariju. Deca ga obozavaju. Naravno, nije kao iz Cacka ali je bolji od ostalih proizvoda iz svoje klase/cene.

    Ameri su proizvodnju vina automatizovali znacajno (kao i sve drugo) i uspeli su da se uvrste u svetsku ligu po kvalitetu. Madjar im je zasadio prvi cokot u Kaliforniji. Izvor: vinarije iz Nappa Valley, CA.
    Zdravo bili!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija