Usvojeni zakoni o radu notara

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas tri pravosudna zakona kojima se omogućava da javni beležnici sutra, 1. septembra počnu sa radom.

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas tri pravosudna zakona kojima se omogućava da javni beležnici sutra, 1. septembra počnu sa radom.

Usvojeni su Zakon o overi potpisa, rukopisa i prepisa, Zakon o prometu nepokretnosti kao i Zakon o dopunama Zakona o sudskim taksama. Ovi zakoni stupaju na snagu sutra, pošto su poslanici odlučili da postoje naročito opravdani razlozi za stupanje na snagu zakona pre osmog dana od dana njihovog objavljivanja u Službenom glasniku.

Predlozi amandamana na zakonski predlog o sudskim o taksama nisu usvojeni.

Prvi javni beležnici u Srbiji od sutra će u potpunosti preuzeti nadležnost od opština i sudova za overu ugovora o prometu nepokretnosti, dok će nadležnost za overu potpisa, prepisa i rukopisa prvih šest meseci, do 1. marta 2015. godine deliti sa sudom.

To znači da će svi koji budu hteli da sastave ili overe ugovor o raspolaganju nepokretnostima - prodaji stana, poklonu nepokretnosti, o razmeni nepokretnosti, ugovor o hipoteci, ugovor o doživotnom izdržavanju, ugovor o raspodeli imovine za života, bračni ugovor i sporazum supružnika o deobi njihove zajedničke imovine - za to morati da se obrate javnom beležžniku, a ne više sudu ili organu uprave (opšštini).

Ti pravni poslovi moći će da se obave isključivo kod javnog beležžnika, koji se popularno naziva notar, i to u onim opštinama u kojima su otvorene notarske kancelarije, posle imenovanja prvih javnih beležžnika, njih 94, za teritoriju 32 osnovna suda.

Za međunarodnu pravnu pomoć ostala je isključiva nadležnost sudova, dok će notarima sudovi moći da povere vođenje vanparničnih postupaka, ostavine, uređenje međa i slično.

Notarstvo postoji u svim zemljama u regionu a Srbija je poslednja koja uvodi ovu delatnost.

U Beogradu sada ima 43 notara, dok ostalih 51, u drugim mestima širom Srbije. Imenovanja će se nastaviti jer Srbija treba da ima 371 notara.

Kraljevina Jugoslavija donela je Zakon o javnom beležnišštvu pre 84 godine, 1930. Međutim, ta profesija nije bila dugog veka, niti se ukorenila u svim delovima držžave, a ukinuta je već 1944. godine.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Iz poršea u Vranju ukrao veću sumu novca

Policija u Vranju rasvetlila je tešku krađu i, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u ovom gradu, podneće krivičnu prijavu protiv tridesettrogodišnjeg muškarca iz okoline Vranja.