Za digitalni signal doplaćuje i onaj ko ima kablovsku

Najlošiju sliku na televizorima po okončanju procesa digitalizacije imaće korisnici kablovske televizije sa osnovnim paketima, koji će i dalje primati samo analogni signal i moraće da doplate ukoliko hoće digitalni signal.

Najlošiju sliku na televizorima po okončanju procesa digitalizacije imaće korisnici kablovske televizije sa osnovnim paketima, koji će i dalje primati samo analogni signal i moraće da doplate ukoliko hoće digitalni signal.

Takvih je, prema poslednjim podacima RATEL-a iz 2013. godine, oko 1,2 miliona, što je čak četiri petine od ukupnog broja od 1,5 miliona korisnika kablovske televizije u Srbiji.

Svi oni će moći da se prebace na digitalnu televiziju, i to na dva načina. Prvi je kupovinom skupljeg paketa kod njihovog kablovskog operatera, koji nudi i digitalnu televiziju, što će ih koštati dodatnih nekoliko stotina dinara mesečno na pretplatu koja u proseku iznosi oko 1.100 dinara.

Drugi način je povratak na takozvanu "zemaljsku" televiziju, koju bi pratili uz pomoć antene, a koja će od polovine juna biti potpuno digitalna. I to će, doduše, iziskivati dodatne troškove - za kupovinu novog televizora sa DVB-T2 risiverom, koji može da prima digitalni signal (cena od 300 evra) ili za nabavku set-top boksa, uređaja koji se priključi na stariji televizor i omogućava mu da prima digitalni signal (cena od 2.500 do 5.000 dinara).

Bitno je napomenuti da cena set-top boks uređaja ne utiče na kvalitet slike, a razlika potiče od razlike u korišćenim komponentama i materijalima, kao i od trgovačke marže.

Ovi korisnici posle toga neće imati druge troškove za primanje digitalnog signala, koji osim kvalitetnije slike zasad pruža i mogućnost vraćanja programa ako ste nešto propustili da pogledate, snimanja emisija kako biste ih kasnije pogledali, a gledaoci će moći da primaju i upozorenja da na kanalu koji trenutno ne prate uskoro počinje emisija koju bi želeli da gledaju.

S vremenom, a to zavisi i od samih televizija, u ponudi će biti i neke od usluga koje već postoje kod kablovskih operatera, kao što su gledanje videa na zahtev i kanali visoke rezolucije. Digitalizacija će i osobama koje imaju problema sa sluhom učiniti dostupnim i sadržaje poput zabavnih ili informativnih emisija koje se ne emituju uživo, sa titlom u dnu ekrana. To, kao i biranje titla na nekom drugom jeziku, zavisiće pre svega od televizija koje treba da urade te titlove.

Prelazak na digitalno emitovanje televizijskog programa neće, međutim, doneti promene gledaocima koji preko kablovskih mreža ili IPTV-a već primaju digitalni signal.

Jedno pričaju a drugo rade

Podsetimo, prve informacije ukazivale su na to da građani koji imaju kablovsku neće morati ništa da menjaju niti dokupljuju, već će kablovski operateri automatski signal prebaciti na digitalni. Istina je izgleda potpuno drugačija.

Takođe, priča je bila da će država najugroženijim kategorijama stanovništva obezbediti besplatne set-top boksove, ali nedavno je propao ugovor koji je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija ranije sklopilo sa "Orionom", pa ta kompanija neće moći da proda državi set-top boksove za najsiromašnije, već će ovi dobijati samo vaučere.

Na anteni dva i po miliona

Čak 38 odsto stanovnika u Srbiji televizijski program i dalje prati preko običnih krovnih ili sobnih antena. Digitalizacija se, dakle, direktno tiče oko 2,5 miliona građana Srbije koji prate "zemaljsku" televiziju. Pored onih oko 1,5 miliona građana koji su na kablovskoj mreži, još nešto više od 355.000 građana Srbije televiziju gleda preko IPTV-a.

  • ben akiba

    17.04.2015 21:22
    Sta ti je zivot u Srbiji
    Evo pocinje sa TV pretplatom pa ia ako se ne koristi ili placa "zaobilaznim" putem mora nanovo da se plati.
    Sta ce biti sledece? Jednotavno jasno, odes u prodavnicu hrane da kupis hleb i mleko a na kasi ti naplate pored potrebnog jos i krmenadle, banane, pomorandze.... (po zelji kasirke) i racun se namiri po potrebi prodavnice.
    TV se finansira iz BUDZETA drzave kroz i od poreza koji se naplati i posle toga opet mora da se plati nekakva predplata itd.
    Zasto se onda placa porez u kome je deo namenjen za TV koristenje? Pored toga na svaki pet minuta se imaju reklame koje TV naplacuje papreno pa na kraju imamo da danasnji NEPISMENI radnici na TV imaju basnoslovne plate, privilegije ....
    Cista pljacka !!!!
  • brbr

    17.04.2015 18:36
    Bez namere da branim SBB, ali ovo nije tacno, posto je sbb vec odavno pustio preko svog kabla i besplatno gledanje raspolozivih domacih digitalnih kanala na posebnim frekvencijama za koje ne treba D3. Svaki tv koji hvata digitalni signal moze naci te kanale. Treba se samo malo informisati, mislim da na sajtu ima i tacno koje su frekvencije.
  • 17.04.2015 15:00
    što se tiče problema oko digitalizacije, ne brinite, noćna mora političara (posebno onih na vlasti) je da pola Srbije prestane da gleda televiziju, i sve če učiniti da ovaj problem hitno reše na odgovarajući način, reč je o njihovom opstanku

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Počinje popis belih roda u Srbiji

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je danas da će od 22. aprila do 31. maja raditi prvi krug popisa belih roda u Srbiji, a u drugom krugu popisivaće rode od 17. juna do 15. jula.