Zaposleni u nezavisnom telu postali državni službenici

Zaposleni u Regulatornom telu za elektronske medije, odnosno nekadašnjoj Republičkoj radiodifuznoj agenciji (RRA), nedavno usvojenim Zakonom o elektronskim medijima, dobili su status državnih službenika, iako to dosad nisu bili jer je reč o nezavisnom regulatornom telu.

Zaposleni u Regulatornom telu za elektronske medije, odnosno nekadašnjoj Republičkoj radiodifuznoj agenciji (RRA), nedavno usvojenim Zakonom o elektronskim medijima, dobili su status državnih službenika, iako to dosad nisu bili jer je reč o nezavisnom regulatornom telu.

Kako se nezvanično saznaje, na ovom rešenju je insistirala ministarka državne uprave Kori Udovički, pa se postavlja pitanje da li će se uskoro promeniti status zaposlenih i u drugim nezavisnim telima. U zakonu se, naime, precizira da se "na prava i dužnosti zaposlenih u stručnoj službi Regulatora primenjuju propisi kojima se regulišu prava i obaveze državnih službenika".

Predsednik Saveta Regulatornog tela za elektronske medije Goran Karadžić kaže da su oni "iznenađeni ovim rešenjem", kao i da je ta odredba ubačena u zakon desetak dana pre nego što je on usvojen na Vladi Srbije. To, prema njegovim rečima, znači da bi, na primer, neki analitičar, zaposlen u ovom regulatornom telu, mogao bilo kada biti prebačen u neku državnu službu.

- Nismo još imali sednicu Saveta o tome, ali smo se usaglasili i tražili razrešenje ove odredbe, jer je to u kontradiktornosti sa drugim zakonima i neprimenjivo je na nas. Uskoro treba da se sastanemo sa predstavnicima Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu kako bismo uspeli da pronađemo pravi položaj za naše zaposlene u zakonskim rešenjima. Pretpostavljam da je namera odluke da naši zaposleni postanu državni službenici kako bi se ograničile plate u javnom sektoru zbog uštede, ali plate naših zaposlenih su već manje od plata državnih službenika - objašnjava Karadžić.

On napominje i da je to što zaposleni u nekadašnjoj RRA postaju državni službenici ujedno i jedna vrsta gubitka nezavisnosti ovog regulatornog tela. Samim tim, kako kaže, u krajnjem slučaju nije isključeno ni pokretanje inicijative Ustavnom sudu za ocenu tog člana Zakona o elektronskim medijima, "kako bi pokušali da zaštite nezavisnost regulatora".

Na pitanje Danasa zašto je ministarka Udovički insistirala na odredbi da zaposleni u Regulatornom telu za elektronske medije budu državni službenici i da li će to značiti da će taj status dobiti i zaposleni u drugim nezavisnim telima, odgovor iz Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave juče nije stigao.

  • 30.08.2014 11:13
    A kada je nešto bilo nezavisno? Ako nije državno, onda je neka druga organizacija, jedan čovek... NIKADA ništa nije bilo nezavisno. Manite se demagogije.
  • ucesnik u vremenu

    30.08.2014 10:57
    Bravo Kori
    Joss jednom,bravo Kori....cemu ta agencija, koga je regulisala i od koga je bila nezavisna. Jednostavno je omogucavala velike plate odredjenom broju ljudi..
    Ako su Javni servisi na drzzavnim jaslama neka je to i ova bespotrebna RRA, koju bi bilo najbolje ukinuti
  • sve mora biti pod Alevuom

    30.08.2014 08:57
    puzajuca diktatura ubrzava puzanje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija