Žene u Srbiji obrazovanije ali i slabije plaćene od muškaraca

Više žena nego muškaraca u Srbiji je završilo osnovnu, srednju ili visoku školu, ali zarađuju manje od muškaraca i više od polovine njih su izdržavana lica, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS) predstavljenim danas u knjizi "Žene i muškarci u Srbiji".
Više žena nego muškaraca u Srbiji je završilo osnovnu, srednju ili visoku školu, ali zarađuju manje od muškaraca i više od polovine njih su izdržavana lica, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS) predstavljenim danas u knjizi "Žene i muškarci u Srbiji".

RSZ je ovu knjigu uradio u saradnji sa Švedskom statistikom, koja ima 30-godišnje iskustvo u proučavanju takvih podataka.

Kako je istakao direktor RZS-a Dragan Vukmirović, publikacija sadrži podatke o stanovništvu, zdravstvu, obrazovanju, socijalnoj zaštiti, pravosuđu, zaposlenosti, zaradama i penzijama, korišćenju vremena i donošenju odluka, a treba da posluži kao alat donosiocima odluka da prate progres u tim oblastima.

Jedan od autora Dragana Đoković-Papić je navela da je publikacija obuhvatila period od 1921. do 2011. godine, te da podaci pokazuju da je od 1991. godine broj rođenih muškaraca u odnosu na broj umrlih počeo da opada, a nešto kasnije i žena.

Prosečna starost muškaraca i žena 1921. godine za jednu godinu je išla više u korist žena, da bi 2011. dostigla tri godine. Projekcije za budućnost su da će biti sve više žena i sve više starijih.

Kada je u pitanju zdravstveno stanje, tu su muškarci u prednosti, jer broj žena kod svih vrsta bolesti preovlađuje, sa izuzetkom infarkta srca, dok isti broj oba pola boluje od moždanog udara i ciroze jetre.

Žene su najzastupljenije u kategoriji izdržavanih lica 57,6 odsto, a potom slede one kojima je glavni izvor prihoda penzija 57 odsto, dok je među korisnicima socijalne pomoći 55 odsto žena.

Muškarcima je glavni izvor primanja zarada 58 odsto, zatim naknada za nezaposlena lica 60 odsto i prihodi od imovine 63,8 odsto.

Papićeva je navela i da su žene brojnije kada je u pitanju završetak osnovne, srednje ili visoke škole, ali da s druge strane ipak muškarci više zarađuju u svim kategorijama obrazovanja.

Žene čine 50 odsto svih korisnika starosnih penzija, a dve trećine korisnika invalidskih penzija čine muškarci. U oba slučaja, žene u proseku imaju manju penziju, i to starosnu nižu za 20 odsto i za 16 odsto invalidsku. Žene koje su bile zaposlene žive u proseku dve godine kraće od muškaraca.

Od ukupnog broja dece korisnika Centara za socijalni rad, najviše je dece od šest do 14 godina, i to 47 odsto devojčica i 46 odsto dečaka.

Među punoletnim licima koja su 2013. godine osuđena za nasilje u porodici 95 odsto čine muškarci, a pet odsto žene. Kada je u pitanju maloletnički kriminal, 95 odsto su osuđeni dečaci, mada se i broj devojčica stalno povećava.

  • 18.12.2014 00:23
    Srba
    Zeni je mjesto u kuhinju.
  • Ivan

    17.12.2014 17:35
    Na žalost, ovakva istraživanja više konfrontiraju nego što bilo šta rešavaju (ako uopšte nešto treba rešavati).
    Samo zbog nekakve statističke ravnoteže ne znači da na svaku porodicu u kojoj on zarađuje dok ona brine o deci mora doći i jedna porodica u kojoj ona zarađuje dok on brine o deci. Najvažnije je da svakom bude pružena mogućnost izbora, a za šta će se ko opredeleti je individualna stvar.
    Pa zna se već i koje srednje škole (a i fakultete) pretežno upisuju devojke, a koje momci. Jel sad i tu trebalo forsirati 50:50 zastupljenost?!
    Ovi pokušaji da se muškarci i žene učine jednakima prkose prirodi (sva sreća pa se rađamo različiti), a ravnopravnost je nešto sasvim drugo i na tome treba insistirati.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija