Današnji izbori u Britaniji jedni od najneizvesnijih

Britanci danas izlaze na izbore koji su jedni od najneizvesnijih u skorašnjoj istoriji te članice Saveta bezbednosti UN i nuklearne sile.
Britanci danas izlaze na izbore koji su jedni od najneizvesnijih u skorašnjoj istoriji te članice Saveta bezbednosti UN i nuklearne sile.

Bi-Bi-Si iznosi šest razloga koji bi trebalo da zainteresuju apolitične Britance, ali i ostatak sveta za ishod glasanja na kojem, po svemu sudeći, neće biti jasnog pobednika, ali ni predvidljive buduće vladajuće koalicije.

Prvi razlog zašto su zanimljivi izbori u ovoj veoma bogatoj i moćnoj zemlji koju svake godine posećuju milioni ljudi, navodi BBC, jeste što niko nema pojma ko će sutra pobediti. Na drugom mestu su ulozi tih izbora. Velika Britanija je stalna članica Saveta bezbednosti UN i nuklearna sila s petim najvećim vojnim budžetom na svetu, ali bi to moglo biti ugroženo rezultatima sutrašnjeg glasanja. Najmanje dve partije - Škotska nacionalna partija (SNP) i Liberaldemokrate se protive obnavljanju nuklearnog arsenala i u zavisnosti od ishoda glasanja, mogle bi i nešto učiniti po tom pitanju.

S druge strane, uoči izbora se dosta govorilo o odnosu s Evropskom unijom, a premijer Dejvid Kameron je obećao referendum ako bude opet premijer. Rastom uticaja SNP-a u britanskom parlamentu će u nekom trenutku opet dovesti do pitanja nezavisnosti i nekakvog raspada Velike Britanije. Mada su odustajanje od nuklearnog oružja, izlazak iz EU i odlazak Škotske samo mogućnosti, postavlja se pitanje da li bi Velika Britanija bez Škotske, nuklearnog oružja i izvan EU mogla ostati Savetu bezbednosti, kao i šta bi o Londonu mislili SAD i NATO.

Izbori bi mogli uticati i na ljude koji nastanjuju Veliku Britaniju. Ukupna razlika između onih koji su imigrirali iz te zemlje i onih koji su imigrirali, svake godine je od 1998. bila preko 150.000 ljudi, a u nekim godinama je priliv stanovništva bio veći i za četvrt miliona.

Evroskeptični Ukip traži da London povrati kontrolu nad svojim granicama izlaskom iz EU čime bi se okončalo slobodno kretnje Evropljana u toj zemlji. Mada Ukip nema šanse da pobedi i konzervativci i laburisti imaju na umu neka ograničenja. Torijevci se zalažu za promene u socijalnom sistemu koje bi obeshrabrile dolazak imigranta, dok laburisti žele da suzbiju kompanije koje koriste jeftinu radnu snagu stranaca.

Izbori bi mogli da promene i okruženje za investicije u Velikoj Britaniji koja je peta-šesta najveća ekonomija sveta, dok London jedini parira Njujorku kao globalnom finansijskom centu. Svi osim konzervativaca, mada su i oni bili uzdržani, u kampanji su bili neprijateljski raspoloženi prema bogatstvu i posebno prema onima koji su stranci i bogati. Laburisti su obećali da će povećati porez na luksuzna imanja kao i da će uvesti poreze na globalne zarade bogatih stranca koji žive u Londonu.

Današnji izbori, na kraju navodi BBC, donose i dramatičnu promenu. Prvo, SNP će odneti ubedljivu pobedu u Škotskoj koja bi joj mogla doneti više od 50 poslanika. S druge stane, dvopartijski sistem u kojem se donekle pojavljivala i treća stranka, sad je ozbiljno ugrožen. Pre 50 godine, dve najveće partije su donosile 90 odsto glasova, dok bi sutra mogle da završe s oko 65 odsto.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet