Više ubistava u crtaćima nego u igranim filmovima

Dečji crtaći češće opisuju smrt od filmova za odrasle i njihovi glavni junaci češće bivaju ubijeni, pokazalo je nedavno objavljeno istraživanje.
Dečji crtaći češće opisuju smrt od filmova za odrasle i njihovi glavni junaci češće bivaju ubijeni, pokazalo je nedavno objavljeno istraživanje.

Studija je pokazala da glavni junaci dečjih crtaća imaju dva i po puta više šansi da umru od junaka filmova za "velike" a gotovo tri puta više šansi da budu ubijeni i to često vrlo surovo.

Važni junaci umiru u dve trećine crtaća namenjenih deci u odnosu na polovinu u filmovima za odrasle, pokazala je studija objavljena u Britanskom medicinskom žuralu. "Umesto nežnijih alternativa tipičnim hororima ili dramama, dečji animirani filmovi su zapravo puni ubistava i haosa", navodi se u studiji Ijana Kolmana i Džejmsa Kirkbrajda.

Studija je analizirala dečje crtaće sa najvišom zaradom od "Snežane i sedam patuljaka" iz 1937. do "Ledenog kraljevstva" iz 2013. Poredila je smrti glavnih likova sa dva filma za odrasle sa najvećom zaradom objavljena iste godine a da nisu akcioni ili avanturistički film namenjeni deci.

Otkriveno je da su roditelji glavnih junaka pet puta skloniji umiranju u crtaćima nego u filmovima za "velike". U "Bambiju", "Pokahontas" i "Petru Panu" junaci su upucani, u "Maloj sireni" i "Uspavanoj lepotici" su izbodeni a životinje su napadale u "U potrazi za Nemom" i "Tarzanu".

Filmovi sa animiranim automobilima i igračkama nisu uključeni u studiju jer koncept smrti ne postoji za takve junake. Studija takođe nije pronašla nikakav dokaz da je nivo nasilja porastao od 1937. i "Snežane" gde zla kraljica-maćeha pada sa litice bežeći pred poterom besnih patuljaka.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti