Sudija mora biti neprikosnoven i nepomerljiv arbitar

U petoj radijskoj debati na temu pravosuđa, relizovanoj u okviru ciklusa "Sigurnost za budućnost", razgovaralo se o radu sudija, nezavisnosti pravosuđa i nizu nerešenih stvari koje nijedna od dve reforme nije uspela da reši.
U petoj radijskoj debati na temu pravosuđa, relizovanoj u okviru ciklusa "Sigurnost za budućnost", razgovaralo se o radu sudija, nezavisnosti pravosuđa i nizu nerešenih stvari koje nijedna od dve reforme nije uspela da reši. Diskutovali su sekretar Upravnog odbora Advokatske komore Vojvodine Dejan Ukropina i profesor novosadskog Pravnog fakulteta, Senad Jašarević.

Ukropina smatra da se u poslednje vreme u praksi pokazalo da naše pravosuđe nije potpuno nezavisno od izvršne i sudske vlasti, već se s njima dodiruje i meša iznad mere dopuštene u savremenoj civilizaciji. To izaziva nesigurnost i nelagodnost, kako kod građana, tako i kod predstavnika pravosudne vlasti.

- Uređeno društvo nije moguće uspostaviti i održati bez kvalitetnog pravnog okvira i pravnog sistema. Naše sudije kvalitetno i dobro rade svoj posao, ali uticaji na njih, otvoreni i prikriveni pritisci, utiču na donošenje odluka, narušavaju im samostalnost i nezavisnost. Takodje i uslovi u kojima oni rade su katastrofalni, a od toga zavisi kvalitet, brzina i objektivnost sudjenja - kaže Ukropina.

Jašarević dodaje da je suština je u tome da sudija bude nepovrediv, da niko na njega ne može da utiče i da se ne plaši da će zbog svoje odluke možda za koju godinu izgubiti posao.

- Sudija mora biti potpuno odvojen od politike i političkih uticaja jer samo tako možemo očekivati pravdenu, nezavisnu i predvidivu presudu. Jednostavo, političari ne smeju biti u telima koja biraju sudije. Takođe, sudije moraju da znaju da će moći da napreduju ako postoje činjenice da su brzo rešavale sporove, da su im odluke manje ukidane nego drugim sudijama, da im se računa broj rešenih sporova. Zbog toga su jako važni stalnost funkcije i kriterijumi izbora koji moraju biti transparentni - ocenjuje Jašarević.

Ukropina pojašnjava da je problem u tome što u telima koja odlučuju o izboru sudija i tužilaca sede kako predstavnici izvršne vlasti, tako i predstavnici advokature. Navodi i da je stalnost sudske funkcije bitna i u smislu jedinstva sudske prakse. - Jer ako sudija zna da će za dve-tri godine biti neki novi reizbor, njemu neće biti bitno kako će presuditi. Samim tim podložan je raznim uticajama. A sa stalnošću funkcije on je jednostavno neprikosnoven arbitar koji je nepomerljiv sa tog mesta - kaže sekretar UO AKV.

Jašarević zaključuje da je sudstvo najvažnija institucija svake države i da one države koje vode računa o sudovima jesu kvalitetne i rade prevenstveno za svoje građane. Šta su još kazali Jašarević i Ukropina možete poslušati i u celosti.

{mp3}2014EUSZB/debate/ukropina-1-2015-04-17{/mp3}

Radijske debate o pravosuđu održane su u studijima novosadskog Radija 021, Radio Sombora, RTV Santos iz Zrenjanina, RTV Yu Eco iz Subotice, Radio Srema iz Rume i bečejskog Active radija.

Javne radijske debate realizovane su uz podršku Evropske unije u okviru programa "Jačanje medijske slobode u Srbiji" kojim rukovodi Delegacija EU u Srbiji. Stavovi izneti u njima su isključiva odgovornost Radija 021 i ni na koji način ne odražavaju stavove i mišljenja Evropske unije.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Vesti

Za ulazak u EU ključna i komunikacija sa građanima

Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport smatra da projekat ujedinjenja Evrope ne može da se završi bez učešća svih zemalja regiona, uključujući i Srbiju i da postoji posebna posvećenost našoj zemlji. 

Stalnost sudske funkcije izuzetno važna

Kakva je sudska praksa kod nas, zbog čega se čini da je puno nezadovoljnih presudama i zbog čega je važna stalnost sudske funkcije, neke su od tema o kojima se debatovalo na temu reforme pravosuđa.

Omogućiti građanima da im sudovi budu dostupni

U trećoj po redu radijskoj debati u okviru projekta "Sigurnost za budućnost" razgovaralo se o dostupnosti sudova, sporosti vođenja postupaka, ali i mogućim rešenjima kako ubrzati suđenja.

Građanima najvažnija efikasnost sudstva

U trećem ciklusu projekta "Sigurnost za budućnost" koji je posvećen problemima u srpskom pravosuđu, govorili su profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu Senad Jašarević i predsednik Advokatske komore Vojvodine Srđan Sikimić.

Štrajkom advokata građani dobili pravo izbora

Prva u nizu radijskih debata na temu stanja u srpskom pravosuđu u okviru projekta "Sigurnost za budućnost" održana je u Bečeju, dan nakon što je okončan četvoromesečni štrajk advokata.

Pošten rad se isplati?

Četvrta od šest radijskih debata na temu korupcije u okviru ciklusa projekta "Sigurnost za budućnost" obrađivala je neke od osnovnih korupcionih pojava.

Rade bez dozvole i dobijaju pomoć države

Treća po redu debata u okviru projekta "Sigurnost za budućnost" razotkrila je u kakvim uslovima danas rade mediji u Zrenjaninu i odgovorila na pitanje zašto je važno što pre doneti set medijskih zakona.

Neizvesna sudbina poznatog gradskog radija

Druga u nizu radijskih debata u okviru projekta "Sigurnost za budućnost" bavila se problemima s kojima se suočavaju subotički mediji, a sagovornici su bili bivši direktor Radio Subotice Toni Bedalov i medijski ekspert Smiljana Milinkov.