Lek koji pomaže u prevenciji migrene

Nedavno je Američka agencija za hranu i lekove odobrila eksperimentalni lek, koji bi mogao da pomogne u prevenciji migrena, naročito kod osoba koje imaju bar nekoliko migrenoznih napada mesečno.
Nedavno je Američka agencija za hranu i lekove odobrila eksperimentalni lek, koji bi mogao da pomogne u prevenciji migrena, naročito kod osoba koje imaju bar nekoliko migrenoznih napada mesečno.

Dva leka, od kojih se jedan daje intravenozno, a drugi injekcijom, deo su novog pristupa prevenciji migrena. U pitanju su monoklonalna antitela, koja ciljaju mali protein kalcitonin peptid (CGRP) povezan sa genima. Istraživanja su pokazala da je ovaj protein okidač za migrenu.

Rezultati studije pokazali su da su pacijenti imali za 66 odsto manje napada migrene pet do osam nedelja posle samo jedne doze leka čije je ime za sada ALD403. U drugom ispitivanju, pacijenti koji su primili injekciju, prijavili su slično poboljšanje tri meseca posle dvonedeljnog tretmana lekom. Ali, ovi rezultati, objavljeni na godišnjem sastanku Američke akademije za neurologiju, preliminarni su. Kako sami priznaju, lekari su još pod velikim stresom dok pokušavaju da daju odgovore na mnoga postavljena pitanja.

Ipak, pacijenti sa migrenom mogu da se nadaju da će ovaj lek u razvoju uskoro moći da im olakša muke, kaže dr Piter Godsbaj, neurolog sa Univerziteta u Kaliforniji, koji je radio na obe studije, prenosi portal eb md. Trenutno se za prevenciju migrene koriste lekovi razvijani za neke druge bolesti. To se pre svega odnosi na antidepresive, lekove za povišeni pritisak i lekove protiv neuroloških napada.

S druge strane, lek koji cilja na CGRP je prvi lek napravljen specijalno za prevenciju migrene. Prvi preliminarni rezultati su veoma ohrabrujući, i čini se da bi ovi lekovi mogli da budu veoma efikasni.

Kliničko testiranje je uključilo 163 pacijenta koji su nasumice primali ALD403, ili placebo infuziju. Pre tretmana, svi pacijenti su imali migrenu pet do čak 14 dana mesečno. Pet do osam nedelja kasnije, pacijenti koji su uzimali lek imali su 5 do 6 dana sa migrenama manje tokom jednog meseca. Zanimljivo je i da je grupa koja je primala placebo, osetila poboljšanje stanja.

  • 27.07.2014 11:38
    "Zanimljivo je i da je grupa koja je primala placebo, osetila poboljšanje stanja." - piše u tekstu.
    Migrena se ne može izlečiti lekovima, to je poznato. Migrena je stanje uma i duha, ona je posledica određene vrste karaktera osoba koje od nje pate. Te osobe se nazivaju "komandanti" ili "generali", jer insistiraju da uvek bude sve po njihovom, a kada nije tako, dobiju napad migrene. To je davno poznato u psihologiji; to su osobe koje sopstvenim rukama razaraju svoju porodicu, jer svi koji im se ne pokoravaju i koji se ne slažu sa njima - osete posledice na svojoj koži(ne mislim na fizičke isključivo). Što je najgore - nemaju objektivnosti i/ili ne žele da sebe sagledaju realno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.