Otvorenim podacima Ministarstva prosvete mogu svi da pristupe

Podaci koje država sakuplja, kreira i poseduje u većini razvijenih zemalja su stavljeni građanima na raspolaganje u čitljivom formatu, ova ideja u Srbiji je tek u začetku.
Zakonom o naučnoistraživačkoj delatnosti, na inicijativu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, pristup otvorenim podacima postao je obavezan.
 
Od januara ove godina na sajtu Ministarstva prosvete postoji portal "Otvoreni podaci", koji zainteresovanima omogućava da slobodno pristupe mnoštvu informacija iz oblast nauke i obrazovanja, ali i da ove podatke bez ograničenja upotrebljava i distribuira.
 
"Već u prvim danima mog mandata, maja 2014. godine, Srbiju su zadesile katastrofalne poplave, koje su nas naterale da prikupimo podatke, koji nikada do tada nisu prikupljani, kao na primer gde nam se sve nalaze škole, koliko ima izdvojenih odeljenja, koliko ima đaka u njima. Prva stvar koju smo uradili o pitanju otvorenih podataka bila je da napravimo mapu škola. Tako smo dobili podatke o tome u kakvom su stanju škole, koje su njihove potrebe i uz fotografije smo to mogli da podelimo sa ljudima koji su želeli da pomognu", priča ministar prosvete Srđan Verbić za Politiku.
 
Rezultat ove inicijative bio je veliki odziv donatora iz zemlje i sveta, što je značilo spas za sve poplavljenje škole i njihove đake, ali i nastavnike.
 
Osim podataka o mreži škola, sada je dostupna i mapa fakulteta i instituta, napravljena je nacionalna baza doktorskih disertacija, a takođe postoji tabela svih nedostajućih udžbenika, kao i lista slobodnih radnih mesta i tehnoloških viškova u školama. 
 
Ovakav pristup otvorenih informacija osim Ministarstva prosvete, primenjuje i Ministarstvo unutrašnjih poslova, Uprava za javne nabavke, Agencija za zaštitu životne sredine i Agencija za lekove i medicinska sredstva. Na ovo se odlučio i Rodoljub Šabić, koji je javnim učinio podatke o povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka.
 
Trenutno je otvoreno 13 skupova podataka, od kataloga organa javne vlasti do dokumenata koja se tiču nadzora nad sprovođenjem i izvršavanjem Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
 
Poznati primeri u svetu
 
Ovakav vid kontrole rada vlade najpristupačniji je u Finskoj i Velikoj Britaniji, gde građani mogu da na sajtovima provere kako vlada troši novac poreskih obveznika. U Holandiji je pokrenut sajt koji građane upozorava kada u pojedinim krajevima zagađenost vazduha dostigne kritičan nivo. U Danskoj je, na primer, moguće pronaći rešenje za poboljšanje energetske efikasnosti doma, uključujući i izradu finansijskog plana i traženje izvođača radova.
 
Autor: Politika
Foto: Medija centar Beograd

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poslanica Nastasja Baković podnela ostavku

Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je konstatovao da je narodna poslanica Nastasja Baković (25) podnela ostavku na tu funkciju.

Priveden Sergej Trifunović

Glumac Sergej Trifunović priveden je nakon što je kod njega pronađena marihuana, nezvanično saznaje Nova.rs.