Koliko košta prevremena otplata kredita

Banke u Srbiji ne naplaćuju naknade za prevremenu otplatu kredita, izuzev kada se radi o stambenim kreditima.
Prema važećem zakonu, kod stambenih kredita ova naknada može biti najviše jedan odsto od iznosa prevemeno otplaćenog kredita.
 
Ukoliko neko želi da prevremeno otplati kredit, delimično ili u celosti, potrebno je da banci podnese pismeni zahtev. Tom prilikom, dobiće potvrdu o visini duga, uz napomenu da visina duga važi na dan izdavanja potvrde. Ukoliko prevremenu otplatu ne izvršite istog dana, već to učinite kasnije, neophodno je da na taj dan još jednom proverite visinu duga, jer će on biti uvećan za iznos kamate za protekli period.
 
Prevremena otplata kredita regulisana je Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji je donet 5. decembra 2011. On predviđa da korisnik ima pravo da u bilo kom momentu, u potpunosti ili delimično, izvrši svoje obaveze iz ugovora o kreditu, u kom slučaju ima pravo na umanjenje ukupne cene kredita za iznos kamate i troškova za preostali period trajanja tog ugovora (prevremena otplata).
 
Uslovi prevremene otplate kredita u nekim od najvećih banaka u Srbiji:
 
Komercijalna: Nema naknade, osim za stambene kredite
 
Komercijalna banka ne naplaćuje naknadu za prevremenu otplatu kredita, izuzev kod stambenih kredita kod kojih je ista definisana u skladu sa Zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga.
 
- Za kredite odobrene pre stupanja na snagu navedenog Zakona, banka naplaćuje ugovorenu naknadu za prevremenu otplatu kredita. Svi uslovi su jasno, nedvosmisleno i transparentno regulisani ugovorom o kreditu - objašnjavaju u Komercijalnoj banci za Blic.
 
Primera radi, ukoliko osoba 20. marta podigne gotovinski kredit u Komercijalnoj banci u iznosu od 100 hiljada dinara, u slučaju uredne otplate kredita, ukoliko klijent odluči da ga prevremeno otplati u celosti, nakon 6 meseci, ostatak duga iznosio bi 50.859,91 dinara, što predstavlja ukupan iznos za otplatu kredita u celosti.
 
Banca Intesa svojim klijentima pruža mogućnost prevremene otplate gotovinskih i stambenih kredita uz naknadu koja u skladu sa zakonom iznosi do 1 odsto prevremeno otplaćenog iznosa u slučaju da je period između prevremene otplate i ugovorenog roka duži od jedne godine, odnosno do 0,5 odsto prevremeno otplaćenog iznosa ako je ovaj period kraći od jedne godine.
 
U Eurobanci svaki klijent ima pravo da u bilo kom momentu, u potpunosti ili delimično, izvrši svoje obaveze iz ugovora o kreditu. Kod ugovora o kreditu koji su zaključeni pre 5. decembra 2011. banka može da ugovori naknadu za prevremenu otplatu kredita ako je ugovorena fiksna nominalna kamatna stopa.
 
- Kod ugovora o kreditu čiji je predmet kupovina nepokretnosti, takođe banka može da ugovori naknadu za prevremenu otplatu ako je ugovorena fiksna ili promenljiva nominalna kamatna stopa. Naknada za prevremenu otplatu moze biti najviše do 1 odsto iznosa prevremeno otplaćenog kredita, i to ako je period između prevremene otplate i roka ispunjenja obaveze iz ugovora o kreditu duži od jedne godine. Ako je ovaj period kraći, ova naknada ne može biti veća od 0,5 odsto iznosa prevremeno otplaćenog kredita. Banka može tražiti naplatu naknade pod uslovom da je iznos prevremene otplate u periodu od dvanaest meseci veći od milion dinara - objašnjavaju u Eurobanci.
 
Pored troškova prevremene otplate, klijent treba da plati i iznos kamate koja je obračunata do datuma kada je prevremena otplata izvršena, ali ne i na ostatak duga, kažu u ovoj banci.
 
Rajfajzen ne obračunava proviziju za prevremenu otplatu niti za jedan model kredita. To se odnosi kako za delimičnu, tako i za otplatu kredita u celosti.
 
- Delimična ili potpuna otplata kredita uključuje nedospelu glavnicu, kao i pripadajući deo kamate za mesec u kojem se vrši otplata kredita. Primera radi, ukoliko je neko uzeo gotovinski kredit, ugovoren prvog januara ove godine u iznosu od 300.000 dinara, delimičnu otplatu glavnice kredita od 20.000 dinara klijent vrši posle 36 otplaćenih rata i izvršenje iste najavljuje za šestog u mesecu, odnosno 6. februara 2020. U tom slučaju ukupni troškovi su 20.000 dinara na ime smanjenja glavnice kredita, plus pripadajući deo kamate za prvih pet dana u mesecu koja iznosi 201 dinar. Ugovorom o kreditu je definisano da je klijent u obavezi da obavesti banku najkasnije tri dana pre izvršene otplate - ističu u Rajfajzen banci.
 
U Unikredit banci važe slična pravila, kao i u ostalim bankama u Srbiji, Opširije čitajte OVDE.
  • Neka mu ga

    28.03.2017 08:23
    Svinjetine
    Bezobzirne derikoze bankari i naivni, glupavi korisnici njihovih kriminalnih usluga. Svi renomirani industrijalci sa pocetka proslog ceka izricito su zabranjivali da se njihovi proizvodi prodaju na kredit jer su tvrdili da na dug kupuju samo lenjivci, nepouzdani i labilni ljudi. Ustedite pa kupite ili nemojte ni kupovati prosto
  • Nervirach

    28.03.2017 08:11
    Ja sam se zajebao tako. Mislio sam da u takvim slucajevima treba banka da daje pohvalnicu, kad ono...Jos ispadnes kriv sto im vratis pre vremena. Jos jedan dokaz da sve vlasti rade zajedno. I zbog ovoga sa proslom bandom, kao i ovom naravno, treba ukrasiti bandere.
  • Libe De NS

    28.03.2017 06:53
    Zelenašenje
    Lihvarski štos je u tome što banke glavnicu duga i kamatu obračunavaju po piramidalnom sistemu! Šta to znači? Na početku otplate kredita u rati kredita koja je sastavljena od dela glavnice odnosno dela iznosa koji ste dobili i dela pripadajuće kamate otplaćujete srazmerno mali deo glavnice a veći deo kamate. Protokom vremena odnosno otplatom rata što ste više rata otplatili u rati je sadržan veći deo glavnice a mani deo kamate. dakle ako se odlučite za relativno ranu prevremenu otplatu kredita platićete srazmerno veliki deo glavnice bez obzira što vam se čini da ste kroz rate otplatili više. a ako se odlučite za kasniju prevremenu otplatu, platiće te veliki deo kamate koji je u početnim ratama bio veći ali je u kasnijim ratama opadao. kako god okrenete banka je na dobitku a vi na gubitku! Dakle zelenašenje!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija