Petrohemija na prvom mestu po dobitku u 2017.

Petrohemija iz Pančeva, prošlogodišnji gubitaš, prva je na listi kompanija u Srbiji sa najvećim neto dobitkom u 2017. godini, a na listi najuspešnijih su i neka javna preduzeća koja posluju po tržišnim principima, saopšteno je danas u Agenciji za privredne registre (APR).
Ocenjivani su i rangirani podaci za 102.395 firmi o poslovnim prihodima, neto dobitku, imovini, kapitalu i gubitku.
 
"Neto dobit prvorangirane Petrohemije u 2017. godini bila je 40,46 milijardi dinara i čini 6,1 odsto neto dobitka cele privrede Srbije. U 2016. gubitak tog preduzeća iznosio je 5,26 milijardi dinara", rekla je Ružica Stamenković iz Registra finansijskih izveštaja i boniteta APR-a. 
 
Ona je istakla da su takvi rezultati Petrohemije posledica primene Unapred pripremljenog plana reogranizacije (UPPR) kojim je otpisano 47,7 odsto obaveza tog preduzeća, odnosno 36,94 milijarde dinara, a preostali deo je konvertovan u kapital izdavanjem novih akcija.
 
Drugoplasirana kompanija je Naftna industrija Srbije (NIS) koja je u prošloj godini neto dobitak uvećala za 72,8 odsto, na 27,79 milijari dinara, što je 4,2 odsto dobitka cele srpske privrede. 
 
Srbijagas je na trećem mestu sa neto dobitkom od 16,72 milijarde dinara, koji je 7,7 puta veći nego 2016. godine. To preduzeće je vodeće i prema ukupnom gubitku koji je za 1,7 odsto manji od prošlogodišnjeg i iznosio je 128,54 milijarde dinara.
 
Najveća srpska kompanija, Elektroprivreda Srbije (EPS), kao i prethodne godine predvodi listu preduzeća prema poslovnim prihodima koji su u 2017. godini iznosili 252,11 milijardi dinara. Neto dobitak tog preduzeća od oko 3,40 milijardi dinara manji je za 61,3 odsto nego u 2016. godini, dok je ukupni gubitak bio 122,11 milijardi dinara. EPS prednjači i po vrednosti imovine (986,97 milijadi dinara) i po kapitalu (684,52 milijarde dinara) i zapošljava najviše radnika  26.485.
 
Prema višestrukom rastu profitabinosti, uz značajno povećanje obima poslovanja, jačanju finansijskih kapaciteta i povećanju broja zaposlenih, izdvojila su se tri preduzeća Real kniting iz Gajdobre koji se bavi proizvodnjom čarapa, zatim Robert Boš iz Beograda i Grunfos iz Indjije koji proizvodi pumpe i kompresore.
 
"Na listama 100 privrednih društava koja su imala najveće neto gubitke i ukupne gubitke u prošloj godini dominiraju firme u stečaju, a takvih je 28. Najveći neto gubitak od 20,84 milijarde dinara imao je Rudnik Lece u stečaju u okviru koncerna Farmakom iz Šapca, a na drugom mestu su Putevu Srbije sa gubitkom od 8,05 milijardi dinara, dok je ukupna gubitak tog preduzeća 53,99 milijardi dinara", kazala je Ružica Stamenković.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.