Vlada SAD traži da proizvođači telefona onemoguće aplikacije ljudima koji voze

Američka vlada želi da proizvođači pametnih telefona zaključaju većinu aplikacija na uređajima koje koriste ljudi koji voze.
Danas objavljen predlog smernica Nacionalne uprave za bezbednost drumskog saobraćaja ima za cilj smanjenje nesreća koje izazivaju vozači čiju su pažnju omeli telefoni. Ta agencija takođe želi da proizvođači automobila ugrade sisteme koji će lako moći da se uparuju s pametnim telefonima.
 
Prema tim smernicama, vozači bi i dalje mogli da razgovaraju preko telefona, ali bi bilo onemogućeno pisanje SMS-ova, pretraga interneta, gledanje video sadržaja koji nisu povezani s vožnjom, tekstovi iz knjiga i fotografije. Navigacioni sistemi bi bili dozvoljeni, ali s uputstvima kako da se izbegne ometanje pažnje vozača.
 
Broj fatalnih nesreća koje su izazvali vozači kojima je ometena pažnja u porastu je. Vlada SAD navodi da su prošle godine takvi vozači bili uključeni u 3.477 ili više od 10 odsto od 35.000 fatalnih incidenata. To je povećanje od osam odsto u odnosu na 2014. godinu. Broj smrtnih slučajeva u saobraćajnim nesrećama je skočio za 10,4 odsto u prvih šest meseci ove godine i 7,2 odsto prošle godine, posle više godina smanjenja.
 
Neki proizvođači automobila već rade na ograničenju upotrebe pametnih telefona tokom vožnje. U ponudi su aplikacije "Epl karplej" (Apple CarPlay) i "Android auto" koji spajaju pametne telefone s tač skrinovima na komandnoj tabli i ograničavaju upotrebu aplikacija. Nacionalna uprava za bezbednost drumskog saobraćaja navodi da proizvođači telefona treba da razviju tehnologiju koja može ustanoviti da li neko vozi, na osnovu čega bi bila isključena većina aplikacija. Pošto ta tehnologija zasad ne postoji, ta agencija traži da se uvede "driver mode" koji bi aktivirali sami korisnici.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija